A nők többsége a bolti hajfestékek mellett teszi le a voksát. Ezekkel is el lehet érni a csodás árnyalatokat, de óriási baklövéseket is elkövethetünk. Azonban tönkre is tehetjük a hajunkat, ha nem figyelünk néhány dologra.<br />
Forrás: iStock (képünk illusztráció)
Olcsó, gyors, és bárki meg tudja csinálni, ezért szeretjük a bolti, dobozos hajfestékeket. Ám, ha nem tapasztaltuk ki a nekünk való színt, és mondjuk, újítani szeretnénk, mert közeleg a nyár, sutba vágjuk a téli sötétebb színeket, bizony hatalmas hibákat követhetünk el, amiket csak a fodrászok tudnak helyrehozni.
Egy nem jól kiválasztott árnyalatból könnyen lehet akár zöldes-szürkés is, vagy éppen sárga a frizuránk. Hajas László sztárfodrász segített a Borsnak egy-két jó tanáccsal.
Színskála
Az első hiba, amit mindenki elkövet, hogy ha megveszünk egy dobozos hajfestéket, akkor azt hisszük, hogy olyan színű lesz majd a hajunk, mint ami a dobozon van. Ez egyfajta becsapás, még akkor is, ha a gyártók odaírják, hogy milyen színmélységű hajnál várhatjuk azt a végeredményt, hiszen egy laikus nem tudja, hogy ő melyikbe tartozik.
A hamvas termékekkel óvatosan bánjunk, mert zöldes-szürkés árnyalatúvá válhat az eredmény.
Szőkítő
Nagyon kevesen tudják, hogy akinek festve volt már a haja, annak festékkel már nem lehet világosítani. Onnantól kezdve már csak a szőkítőhöz lehet nyúlni. Ezzel az anyaggal sokszor még a szakemberek is hibáznak, úgyhogy otthon, magunknak semmiképp sem érdemes próbálkozni vele. A szőkítővel nagyon könnyen letörhetjük a hajunkat, ráadásul „csibesárga” végeredményt is kaphatunk.
Henna
Sokakat vonzhat a növényi alapú festék, de van egy hátránya, amit szinte senki sem tud. Ezt a fajtát csak és kizárólag lenöveszteni lehet.
Változtatni nem lehet rajta, vagy csak nagyon ritka esetben. Egy konkrét esetben egy nő barna növényi festékkel festette be a haját, de azt nem jelezte a fodrásznak. Rákenték a világosabb festéket, aminek eredménye zöld lett.
Textúra
Vastag, vagy vékony szálú, göndör, vagy egyenes, mindenkinek más a haja, ezért a festékekre is másként reagál. Ha valami furcsát veszünk észre festés közben, akkor inkább szakítsuk meg a szépítkezést, és azonnal mossuk le a krémet.
Határidő
Nem véletlenül van a dobozokon használati utasítás, ezt mindig alaposan be kell tartani, hogy a legjobb végeredményt kapjuk. Ha túl gyorsan kimossuk a krémet, akkor nem kapjuk meg a várt színt, de ez még a kisebbik probléma. Viszont, ha nem nézzük az időt és tovább marad rajta, akkor a festék akár kárt is tehet, és sötétebb színt is eredményezhet.
Hajformázók
Biztosan nem fogjuk az elvárt színt kapni, ha úgy kenjük fel a festéket, hogy van a frizuránkon valamilyen hajformázó – hajlakk, hajhab, zselé. Festés előtt egy nappal mossuk meg a hajunkat, hogy ezek az anyagok már ne befolyásolják a szépülést.
Melírsapka véd az allergiától
Ha valaki allergiás a hajfestékre, akkor sem kell feltétlenül a növényi szereket választani. Hajas László sztárfodrász szerint vannak olyan technikák, amelyekkel elkerülhetjük az irritációt.
– Akár a melírsapkát is bevethetjük, mivel így a festék nem érintkezik a fejbőrrel, de mégis be lesz festve a haj egy része. Ennél a módszernél is óvatosnak kell lenni, hogy ne irritálódjon a fejbőr.
Mi az a színmélység?
A hajszínünk világossági-sötétségi értékét nevezzük színmélységnek. Ennek a skáláját úgy kell elképzelni, mint egy emeletes házat. Alul vannak a sötét színek, felül pedig a világosak. A számozás alulról kezdődik a feketével, aminek a száma 2. Ezt követi a nagyon sötétbarna, amit 3-mas számmal jelölnek. Felfelé növekednek a számok, de világosodnak a színek. Még a speciális szőke festék sem tud egy alkalommal 3–4 emeletnél többet világosítani a hajon, így ezzel mindig számolni kell.