Az operaénekes az otthoni főzéseknél az érzéseire, megérzéseire hagyatkozott és nagy rajongója volt a magyar konyhának.
Forrás: Zenei Ki Mit Főz?, 1983
Lehet szidni a 80-as évek konyhaművészetét – és sokan meg is teszik –, hogy túl zsíros volt, cukros és egészségtelen, de azért mégiscsak azok voltak az igazán jó kaják. Színész- és zenészóriásaink is tudták, ha jót akarnak enni, kiadósat kell főzni, és ezt meg is mutatták 1983-ban a Zeneműkiadó gondozásában megjelent Ki mit főz? – Muzsikus szakácskönyv című kötetben.
A szakácskönyv nemcsak remek recepteket tartalmaz, hanem igazi kordokumentum is: hiszen a könyvben jár egy-egy sztori a sztároktól a receptekhez.
Először azt hittem, hogy szakácskönyvet írni a legkönnyebb dolog a világon, aztán, amikor sokadszor fogtam hozzá főzési tapasztalataim papírra vetéséhez, rájöttem, hogy ez sem az én műfajom. Mert egy rendes szakácskönyvi hagyományos recept így kezdődik: „Végy 13 és ½ deka ezt meg azt, 1 1/2 deciliter 43 fokos tejjel keverd 17 percig, majd tégy bele egy csapott evőkanál terpentint...” stb.
Na, ez nekem nem megy, nincs használható mérleg a házban, nincs folyadékhőmérő, sőt az óráink közül sem mindegyik pontos. Így aztán az itthoni főzéseknél az ösztöneimre, az érzéseimre (megérzéseimre!) hagyatkozom. Mérleg és pontos adagolás nélkül szeretek igazán a konyhában tevékenykedni.
Mint az operaszínpadon, úgy a konyhában is az egyszerűt, a közérthetőt, a nem komplikáltat szeretem.
1. 1 kg felszeletelt sertéscombot jól kiklopfolunk, sózzuk, borsozzuk.
2. Hajában félig főtt krumplit felszeletelünk karikára, majd hideg vajjal kikenünk egy nagy tűzálló tálat. A felszeletelt krumpli egy részével kibéleljük a tálat, az oldalát is (a főtt krumpli rátapad a hideg vajra).
3. Az előkészített hússzeletekkel betakarjuk a tűzálló alján lévő krumplit, majd a húst megszórjuk karikra vágott hagymával és apróra vágott sonkával, tarjával, esetleg füstölt szalonnával is.
4. Jól meglocsoljuk tejföllel, ízlés szerint sózzuk. A rétegeket addig rakjuk egymás fölé, míg a készlet tart. Fontos, hogy a tetejére krumpli kerüljön.
5. Erre tegyünk vajdarabokat, locsoljuk meg tejföllel, esetleg kevés zsemlemorzsával megszórhatjuk, majd forró sütőben kb. 1 óra hosszat süssük úgy, hogy a tűzálló be van fedve, aztán fedő nélkül még kb. 20 percig.