Lakásunknak vannak olyan rejtett zugai, amik valahogy mindig kimaradnak takarításkor. Hogy mit tartogatnak számunkra ezek a helyek, most, hogy sokan otthon vannak és alaposabban takarítanak, kiderülhet. Készüljön fel, durva lesz, de jobb rajtuk túlesni, az egészsége is rámehet, ha nem csinálja meg.
Otthonunkban a legtöbb helyen szembejön velünk a piszok. Azt, hogy a hétköznapi használat során bemocskolódik a konyhapult, vagy hogy a lerakódásoktól foltossá válik a fürdőszobai csap és tükör, könnyű észrevenni. Sőt egy idő után kifejezetten zavaróvá válik, és hamar kitakarítunk.
Ám a jól eldugott helyekre ritkán téved rá a tekintetünk, így nem is takarítjuk olyan nagy rendszerességgel őket. Pedig az itt felhalmozódott por, piszok, rosszabb esetben penész nagy kockázatot rejt magában. Ezek ugyanis allergiát és légúti betegségeket okozhatnak, ami viszont a koronavírus-járvány miatt most nagyon is kerülendő, a légzőszervi megbetegedésektől szenvedők ugyanis fokozott veszélynek vannak kitéve a fertőzéssel szemben. Ezeken a kritikus helyeken is érdemes most különösen, egyébként pedig ajánlott félévente egyszer alaposan kitakarítani.
A bútorok alá szinte sosem nézünk be. A legtöbb darab nem elég magas, hogy kényelmesen ki lehessen porszívózni alatta, ezért külön figyelmet érdemelnek ezek a helyek.
Mivel pár hónap alatt rengeteg por és egyéb kosz halmozódik fel ezeken a helyeken, ha nem is húzzuk el az összes bútort, szekrényt, ágyat, kanapét, hiszen nem könnyű darabok, pár havonta hajoljunk le, és egy porfogó kendő segítségével töröljük ki alóluk a porcicákat.
Észre sem vesszük, de a por a falon, a lambérián, a díszstukkókon is megül.
Ha van a porszívójához speciális kefe, amivel egyszerűen leszívhatja az állott port a függőleges felületekről, próbálja ki! Ha nincs ilyen eszköze, akkor fentről lefelé haladva egy tiszta porolóval törölje le a falakat. A kiugró részeknél fokozottan figyeljen, ott még vastagabban képes megülni a finom por!
Ha már belefogtunk, akkor a virágokra is ráfér egy alapos zuhanyozás, vagy egyszerűen egy kis nedves ruhás törölgetés.
A leveleken is képes megállni a por, ami miatt elveszítik fényüket. A vastag porréteg a növénynek sem tesz jót, nem tud úgy energiát felvenni, mint ha nem lenne rajta lerakódás, és ettől lassabban is fog növekedni. A könyvek is nagyon sok port fognak fel. Félévente jó lepakolni, és kirázni őket: párszor csapja össze a borítót, hogy kijöjjön a lapok közül is a piszok!
A falhoz túl közel tolt szekrények hátulja képes bepenészedni, mivel nincs megfelelő szellőzés mögöttük. Ha büdös, penészes szagot érez otthonában, érdemes a szekrények mögé is bekukkantani.
Ám a penész a szekrények belsejében, az ágyneműtartóban is megjelenhet, szintén az előbbi okok miatt. Szezonváltáskor, amikor egyébként is átrendezi a ruhatárát, alaposan törölje át a polcokat, a szekrény hátulját. A ritkán felnyitott ágyneműtartókat is érdemes ilyenkor kipakolni, és ezzel inkább megelőzni a penészedést.
A fürdőszobai szellőzők, a konyhai elszívók szűrőbetétjei borzalmasan tudnak kinézni, ha elhanyagoljuk őket.
A pára, a zsír, a gőz és a por olyan erősen rá tud tapadni ezekre, hogy amikor alaposan megnézzük, inkább kidobnánk, mintsem lepucoljuk. A legtöbb, amit tehetünk, hogy ezeket hidegzsíroldóba áztatjuk, a maximális időre, amit egyszerre a szer használati utasítása enged. Ha elsőre nem is jön le minden szennyeződés, egy-két havonta megismételve lassan eltűnik majd minden.