Levendulás csokoládé, levendulaszörp, levendulás tea, levendulaolaj, a Tihanyi Apátság szerzetesei más-más napokon máshogy szüretelik a különböző termékeikhez a növényt. A levendulás sörhöz hétfőn kaszálják a virágot.
Az apátság kertjében a főkertész, a kertész, bencés diákok és pár szerzetes részvételével történik a mindössze tízfős szüret. A látogatók csak nézőként vehetnek részt, ugyanis gondosan kell begyűjteni a virágfejeket a minőségi levendulasör elkészítéséhez. Kárpótlásul kóstolhatnak a tavalyi szüretből friss levendulasört a program részeként, amire az apátság honlapján lehet jelentkezni. Az idei levendulaszüretből készített sör augusztusban kerül a boltok polcaira.
Miután begyűjtötték, a virágfejeket –180 fokos nitrogénnel leöntve kővé dermesztik, majd porrá őrlik, és ez a hintőpor szerű koncentrátum kerül a szűretlen búzasörbe, ami ízében kellemesen harmonizál az aromás gyógynövénnyel. Több főzde is kínál levendulasört, de tihanyi védjegyű levendulásat csak itt helyben kapni, amit a Tihanyi Bencés Apátság, a Legendás Zrt. és a HopTop Brewery hármasa alkotott meg. Az ehhez szükséges növényt 2016-ban telepítették, és 2109-ben szüretelték az első sörhöz valót.
Czakó András a Tihanyi boltok és a konyha rendi felelőse a Borsnak elmondta, hogy a turisták kívánságára készíttettek levendulás sört. Kézenfekvő volt az ötlet, ha már apátság, akkor sör, s mivel Tihanyban van, legyen levendulás. Hazánkba elsőként ide telepítette 1920-ban Bitter Gyula, a kor híres gyógynövényszakértője az első levendulaültetvényeket, ami a félsziget mediterrán klímájának köszönhetően magasabb illóolaj-tartalommal rendelkezik, mint az eredeti Provence-i.
Tóth Gergely, a perjel atya titkára elárulta, hogy ő kedveli a levendulás sör ízét.
– Először nagyon érezni a levendula aromáját, aztán már csak a búzasör íze dominál. Elsőre szappanízűnek tűnhet annak, aki még sosem fogyasztott levendulás ételt vagy italt, de hamar hozzá lehet szokni. Egy kellemes, citrusos nyári sörről van szó, a citromos, vagy a cseresznyés gyümölcsös sörökhöz hasonlóan, csak sokkal különlegesebb – nyilatkozta a perjel titkára.
Czakó András hozzátette, hogy a fiatal szerzetesek kifejezetten szeretik, az idősebb szerzetesek kissé ódzkodnak ettől az újdonságtól.
Szent Benedek regulája szerint egy szerzetes saját heminája szerint fogyaszthat. De ez jelenthet 1,5 decilitert, vagy 1,5 litert is. A rendalapító a mértékletességet jelölte irányadónak, étkezésben és alkoholfogyasztásban is – tette hozzá az apátsági boltok szerzetese. A levendulának számos gyógyhatása van, így a levendulás likőr, vagy a levendulás sör mértékkel fogyasztva gyulladáscsökkentő, nyugtató, keringésjavító és immunrendszer-erősítő hatással bír.