Érdemes kihasználni a CSOK- és babaváró hitelt, már csak azért is, mert az ingatlanárak is emelkednek.
Drágultak a hitelek, elsősorban a bankközi kamatok emelkedése miatt, és ez a trend- úgy tűnik, nem is fordul meg- tudta meg az Ingatlanbazár. Aki rendelkezik – a hiteléhez mérten elegendő – jövedelemmel, megbízható munkahellyel és 30 százalék körüli önerővel, jó eséllyel pályázhat állami támogatású-, illetve piaci hitelre. Érdemes kihasználni a CSOK- és babaváró hitelt, már csak azért is, mert az ingatlanárak is emelkednek.
Három hónapja folyamatosan csúcson a folyósított lakáshitel-volumen. A májusi 120,2 milliárd forintos összeg már több mint kétszerese az év első hónapjában kifizetett lakáskölcsönök összértékének. Nagyon jól érzékelhető a kihelyezések dinamikája a következő számokból: január 59 milliárddal, február 69 milliárddal, március 105 milliárddal, április 107 milliárddal zárt, míg május 120 milliárd forinttal tarolt.
A jelenlegi hitel- és lakáspiacon jópár tényező együttes hatása fejti ki hatását. Mint ismeretes, a pandémia miatt sokan elhalasztották lakásvásárlásukat. Azonban a beoltottak számának növekedésével az eddig türelmesen várakozók újra keresgélni kezdtek – ezt tapasztalta az országos ingatlanos portál, a www.ingatlanbazar.hu is. A tavaly már meghirdetett, de 2021-ben bevezetett lakástámogatások is a kivárást indokolták, többen az idei évre halasztották a lakáscélú terveik megvalósítását.
Ugyancsak a lakástámogatások okán újabb lendületet vett az amúgy is szárnyaló építőipar; az építkezés rég nem látott méreteket ölt az országban – ezt csak az igen megemelkedett építőanyag árak árnyalják. Emiatt is szinte törvényszerű, hogy többen vesznek fel hitelt – magyarázza Bánfalvi László, az Otthon Centrum Hitel Center (HC Központ Kft.) ügyvezető igazgatója.
Az ingatlanvásárlások száma folyamatosan emelkedik, teszi hozzá, ami természetesen befolyásolja a hiteligénylések számát is. Olyan ingatlanok is piacra kerülnek – például az Ingatlanbazár oldalán keresztül –, amelyeket a tulajdonosnak korábban esze ágában sem volt eladni. Emellett a hazai piacon tömegével jelentek meg a jelentős tőkével rendelkező, külföldi munkavállalásból hazatérő magyarok, akik a magyar árszínvonalhoz képest jelentős tőkével rendelkeznek; ők elsődlegesen ingatlanba fektetnek.
Nagyon fontos, ha nem a legfontosabb tényező, hogy a lakáshitelek kamata igen kedvezően alakult az elmúlt időszakban.
Csakhogy!
A kamatemelés lassan elindult, a bankok várhatóan több lépésben emelik majd meg a kamatokat. Ennek lehet némi negatív hatása a hitelfelvételi kedvre, de az alacsony kamat bázis miatt érzékelhető visszaesés nem várható – véli Bánfalvi László.
Az elmúlt tíz évben a legtöbb hitelt új lakás vásárlására vették fel a magyarok: a 2014-es mélypont óta a hitelfelvételi kedv meredeken elindult felfelé, 2020-ban már alulról súrolta a 14 millió forintos átlagösszeget.
Használt lakásvásárlásra is egyre bátrabban kötöttek hitelszerződést, tavaly átlagosan 11 millió forint összegben. Korszerűsítésre, bővítésre volt a legkevesebb érdeklődés, nagyjából 2 millió forint kölcsönért fordult pénzintézethez a lakosság. Ezen lendített sokat a 2020 végén beharangozott otthonfelújítási támogatás, ami 2021. január 1 óta óriási népszerűségnek örvend. Bár a csomaghoz tartozik különbejáratú hitelkonstrukció is, anélkül is beindult a korszerűsítési hullám az országban.
Egyébként kimondottan lakásfelújítási hitelt viszonylag kevesen választanak. Ennek oka, hogy leginkább a babaváró hitel is jól kombinálható ugyanis lakáshitelekkel, akár önerőként. A felújítási támogatás felvételéhez ezért nem feltétlenül mindenki választ lakáskölcsönt, a felújítási munkákat ugyanis a jogosultak személyi hitelből, vagy babaváró kölcsönből is ugyanúgy tudják előfinanszírozni.
A hitelpiac meghatározó szereplője, a HC Központ Kft. MNB statisztikán alapuló saját gyűjtéséből kiderül, a babaváró hitel 2 évvel ezelőtti indulása hatalmas boommal robbant be a piacra, de utána a havi kihelyezés inkább stagnált. Azonban márciusra új lendületet vett, ami azóta is tart: áprilisban megközelítette az 50 milliárdot – a januári 35,91 milliárdhoz képest. Személyi hitelt is bátrabban veszünk föl, míg idén februárban 30,76 milliárdot, két hónappal később már 37,27 milliárdot mutatott a mérleg.
Tovább dráguló ingatlanok és hitelek
A pandémia várható, negyedik hulláma vélhetően nem lesz túl nagy hatással az ingatlan- és hitelpiacra, nem várható, hogy a trendek megváltoznának: az ingatlanárak lassan tovább emelkednek, és a hitelkamatok emelkedésében sem lesz– legalábbis rövidtávon –változás. Ezért aki még csak most gondolkodik a kölcsönön, érdemes minél előbb lépnie– tanácsolja az Ingatlanbazár olvasóinak Bánfalvi László, hozzátéve, hitelfelvétel előtt mindenképpen érdemes szakember véleményét kikérni: annyi jogszabály, feltétel, banki konstrukció érhető el a jelenlegi piacon, ami egy laikusnak, de akár végzett közgazdásznak is, alaposan feladja a leckét. Átláthatatlan vállalkozás felmérni és kielemezni, melyik konstrukcióval és hol jár legjobban az ember.