A Sinopharm vakcina tartósabb védelmet adhat a koronavírussal szemben, mivel inaktivált vírust tartalmaz – erről beszélt Müller Cecília országos tisztifőorvos. A vírussal és a mutánsaikkal szemben csak az oltóanyag lehet az egyetlen, hatékony megoldás.
Forrás: AFP
Hétfőtől megkezdődött a Sinopharm vakcinák kiszállítása a háziorvosokhoz, és amint ez megtörténik, szerdán már indulhat vele az oltás. Több szakember is azt mondja, hogy mivel a kínai vakcina a vírus minden fehérjéjét tartalmazza, akár teljesebb védettséget is adhat, mint a többi, sőt, a vírusmutációk ellen is hatékonyabb lehet.
A harmadik hullámban járunk, a fertőzöttek száma emelkedik, főként az elmúlt két hétben látható ez a folyamat – ismertette Müller Cecília az Operatív Törzs tájékoztatóján.
A magyar virológusok azon vannak, hogy megfelelő információval lássák el az embereket a koronavírussal és a vakcinákkal kapcsolatban. A társadalmat jelenleg leginkább aggasztó kérdésekre legutóbb Kemenesi Gábor, a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpontjának virológusa adott választ saját Facebook-oldalán.
Variánsok inváziója, harmadik hullám, soha sincs vége?
– tette fel közösségi oldalán a sokakat foglalkoztató kérdéseket Kemenesi Gábor virológus.
– Fontos, hogy összetett módon értelmezzük a mutánsok megjelenését és jelentőségét. A vírusok mutálódása teljesen természetes folyamat, az is természetes, hogy ehhez bizonyos mértékig a védekezést is igazítani kell – szögezte le a szakember, aki szerint minden új mutáns „ártatlan”, amíg nem bizonyosodik be róla, hogy „bűnös”.
– A tudománynak idő kell, egy-egy új variáns vizsgálatára, ráadásul a laboratóriumi vizsgálat nem is teljesen összevethető a való életben tapasztalható hatással. Így leginkább a „terepi” megfigyelésekre lehet hagyatkozni – fűzte tovább a virológus. Kemenesi szerint variánsonként és vakcinánként is lesznek jobb és rosszabb párosítások, azonban jó hír, hogy egyre többféle vakcina van a piacon.
A koronavírus-betegségen átesettek egy része ugyan szerez antitestes védelmet a vírus ellen, azonban az még továbbra sem bizonyított, sejtes védelem is kialakul-e náluk. Kemenesi Gábor a vakcinák által biztosan kiváltott sejtes immunitásban bízik.
– Nagyon fontos tény, hogy a vakcinák által kiváltott immunválasz jóval összetettebb az antitestek megjelenésénél. Egyszerűen fogalmazva az antitestes immunválasz a fertőzés elkerülését segíti inkább, míg a sejtes immunitás a fertőzés hatékonyabb kimenetelű kezelését. Így könnyen lehet – és egyelőre az adatok ezt mutatják –, hogy még amennyiben egy-egy vakcina hatékonysága csökken is egy-egy variáns hatására, a sejtes immunitáshoz köthető védekezés még bőven a segítségünkre lehet – vélekedett a virológus, aki szerint ez elég lehet ahhoz, hogy a súlyos megbetegedések számának visszaszorítása bekövetkezhessen.
„A harmadik hullám a nyakunkon, az esetszámok nőnek, közben a vakcinálás is dübörög.”
Virológus szemmel egyértelmű, hogy amíg a vírus terjedése ilyen óriási mértékű és ezzel párhuzamosan a vakcinálás is folyamatban van, egyre több vakcinált emberrel való találkozás mindinkább a kikerülés felé tereli majd a vírust. A szakértők, a vakcinagyártók, a járványügyi szakemberek mind készültek, készülnek erre – fogalmazott Kemenesi.