Garantáltan olyan dolgot mutatunk, amiről még soha nem is hallott. De állítólag működik.
Az internet amióta van, arra való, hogy hasznos (vagy éppen teljesen haszontalan) dolgokat tanuljon meg onnan az ember. Így volt ezzel a Buzzfeed egyik munkatársa is, aki a TikTok nevű közösségi oldalon futott az alábbi videóba. Igen, jól látják, a hölgy addig dörzsölte az uborka végét a többi részéhez, amíg egy egészen undorító, tejszerű lötty csapódott ki a zöldség szélén.
@basicallyperkfect milking a cucumber?##healthheroes ##kitchenhacks ##cucumber ##fyp
⬠original sound - basicallyperkfect
Vagyis ha azt szeretnénk, hogy az uborkánk a lehető legtovább maradjon friss és ízletes, mindössze annyit kell tenni, hogy a végeit le kell vágni, majd azokat körkörös mozdulatokkal el kell kezdeni dörzsölni a zöldség többi részéhez. És amint az a tejszerű lé kicsapódik, vagyis gyakorlatilag „megfejtük” az uborkát, máris „tartósítottuk”.
Mivel az újságírót nem hagyta nyugodni a dolog, ő maga is kipróbálta a módszert, hogy tesztelje, valóban jobb ízű lesz-e az uborka e bizarr műveletsor után. És arról kellett beszámolnia, hogy a dörzsölt, megfejt uborka valóban finomabb volt a nem megfejtnél. A kísérletet a mit sem sejtő párján is kipróbálta, aki mindenféle háttérismeret nélkül szintén finomabbnak találta a dörzsölt zöldséget.
Kis kutatás után ki is derül, hogy a tökfélék, így egyes uborkafajták jellegzetes kémiai alkotóelemei a keserű triterpének (cucurbitacin). Ez a vegyület nagy mennyiségben mérgező, hánytató hatású, és a növény sziklevelében és a termés kocsány felőli végében, közvetlenül a héj alatt képződik nagy mennyiségben, különösen a növény számára kedvezőtlen feltételek hatására. Kis mennyiségben azonban nem okoz egészségügyi problémákat. Oldalanként két-két percnyi dörzsöléssel állítólag a cucurbitacin kicsapódik az uborkából és a keserű mellékíznek búcsút is inthetünk.
(Egy kis biológiai-kémiai kitéről: a cucurbitacin képződésért egy domináns gén felelős és ennek recesszív párja viszont gátolja a cucurbetacin képződést. A két gén működésétől függetlenül termelődő elateráz enzim a cucurbitacin vegyületet hidrolizálja, így az uborka keseredésmentes. A genetikailag keseredésmentes növények semmilyen termesztési körülmény között nem válnak keserűvé és az újabban nemesített, korszerű fajták genetikailag keseredésmentesek. Az enzimképződést környezeti tényezők befolyásolják, ezért ugyanaz a fajta bizonyos évjáratokban, és területeken keserű lehet.)