Egyre nagyobb a bizalom a keleti vakcinákkal szemben és nem is ok nélkül. Dr. Rusvai Miklós virológus szerint az eddigi tapasztalatok alapján a kínai Sinopharm vakcina okozta a legkevesebb panaszt a beoltottakban.
A brit AstraZeneca koronavírus elleni vakcina használatát több országban is felfüggesztették, ám az Európai Gyógyszerügynökség kiállt az oltóanyag mellett. Szerintük nincs arra utaló jel, hogy ez az oltóanyag okozott volna a nagyjából ötvenmillió oltás után öt személy esetében megfigyelt vérrögképződést, így az ellenszer továbbra is beadható.
Mindegyik vakcinának lehetnek negatív hatásai, de eddig a kínaival kapcsolatban lehetett a legkevesebb ilyenről hallani
– mondta el a BorsOnline-nak Dr. Rusvai Miklós.
– Ha a félórás megfigyelési periódus problémamentes, akkor általában a második napon jelentkeznek a vakcinák szokásos mellékhatásai. Ilyen lehet a hőemelkedés, levertség, fejfájás, hányinger. Ezek mind az immunrendszer fokozott működésének az okai. Természetesen néhány esetben ennél komolyabb mellékhatások is előfordulhatnak. Meg kell jegyeznem, hogy eddig a legkevesebb ilyen visszajelzés a kínai vakcinával kapcsolatan érkezett – mutatott rá a szakember.
– Persze igen ritka, de még a Pfizer-BioNTech vakcina esetében is lehetett hallani súlyos mellékhatásról, ami a kínainál eddig nem fordult elő, pedig ebből a vakcinából igen nagy mennyiséget oltottak eddig.
A Sinopharm igen megbízható, száz éves technológiát alkalmazó oltóanyag, így továbbra is mindenkinek nyugodt szívvel ajánlom
– bátorított Dr. Rusvai mindenkit az oltás felvételére, majd kiemelte, hogy a higany- és formalin-érzékenyeknek, valamint az autoimmun betegeknek nem javallott a kínai vakcina.
Dr. Rusvai Miklós véleményét még egy kínai hírcsatorna is kikérte.
– Már kétszer keresett meg kínai hírcsatorna. Első sorban arról kérdeztek, hogyan vélekedem a kínai vakcinákról és én elmondtam, hogy az eddig tapasztaltak alapján jónak és hatékonynak tartom – zárta Dr. Rusvai.