Aktuális

Itt vannak a legnagyobb tévhitek a vakcinákról – és az igazság

Bors

Létrehozva: 2021.04.07.

Sokféle rémhír terjeng a vakcinákról, ezeket most leromboljuk.

Itt vannak a legnagyobb tévhitek a vakcinákról – és az igazság

Forrás: Pixabay

A koronavírus-járvány már több millió áldozatot követelt világszerte, ezért a korlátozások és a védelmi intézkedések mellett óriási felüdülést hozott a vakcina kifejlesztése.

A betegséget csak ennek köszönhetően lehet megfékezni, ezért nagyon fontos, hogy mindenki megkaphassa az oltóanyagot.

Sajnos azonban időnként belefuthatunk olyan tudományosan meg nem alapozott kijelentésekkel, amik egyenesen rémhírét keltik a koronavírus elleni vakcináknak – ez pedig nemcsak a védekezést nehezíti meg, de az emberek bizalmát is meggyengíti.

Összeszedtük és tisztába tettük a leggyakoribb téves információkat, amelyek olykor szembejönnek a közösségi oldalakon, vagy hallomásból értesülhetünk róluk.

Tévhit: A vakcina nem biztonságos, mert túl rövid idő alatt lett kifejlesztve és tesztelve

Az igazság: A koronavírus elleni vakcinák klinikai vizsgálatokkal történő tesztelését épp ugyanolyan szigorú folyamat kísérte végig, mint azelőtt bármelyik másik vakcináét. Időmegtakarítás céljából az oltóanyaggyártók felhatalmazást kaptak preklinikai vizsgálatok elvégzésére (amelyeket állatokon teszteltek), illetve az első fázisú klinikai vizsgálatok elvégzésére is (amelyeket embereken teszteltek). A koronavírus elleni vakcinák minden eddigi vizsgálata épp annyi ideig tartott, ameddig általában szokott tartani a vakcinák vizsgálata.

Tévhit: A vakcina végzetes mellékhatásokkal jár

Az igazság: A talán legszélesebb körben elterjedt rémhírre nincs bizonyíték: a koronavírus elleni vakcinák nem okoznak halált. Épp ellenkezőleg: az oltóanyag megakadályozza a vírus halálos kimenetelét, ráadásul a környezetedben élőket is megóvod vele.

Tévhit: A vakcina megváltoztatja a DNS-t

Az igazság: A tévhit valószínűleg a Pfizer és a Moderna működésének alapjául szolgáló mRNS-technológia miatt terjedt el, ez ugyanis egy genetikai anyag, ami sejtjeink fehérjéinek „olvasását” teszi lehetővé. A vakcinák mRNS-e támogatja a szervezetet a koronavírus felismerésében és az ellene történő harcban, a sejtjeink DNS-ével nem lép kölcsönhatásba, valójában semmi köze nincs egymáshoz a kettőnek. Az oltóanyagokban lévő mRNS idővel lebomlik, és kiürül a szervezetből.

Tévhit: A vakcina meddőséget és vetélést okoz

Az igazság: Az eddigi vizsgálatok alapján semmilyen tudományos bizonyíték nem létezik a meddőség és a vetélés, valamint a koronavírus elleni vakcinák közötti kapcsolatról. Eddig körülbelül 70 ezer várandós nő kapta meg a koronavírus elleni vakcinát: a korai adatok alapján ez teljesen biztonságos és hatékony a terhesség alatt is.

Tévhit: Nem szükséges megkapni a vakcinát, ha már elkaptad a vírust

Az igazság: Mindenkinek meg kell kapnia az oltást, függetlenül attól, hogy valaki átesett már a fertőzésen, vagy sem. A koronavírussal való megfertőződés egyfajta immunitást ad a szervezetnek az újabb megfertőződés ellen, ám ennek ideje nem ismert, ráadásul a vírusmutánsok ellen sem véd ez az állapot – a vakcina azonban azok ellen is védelmet ad.

Tévhit: A vakcinával mikrochipet fecskendeznek az ember bőre alá

Az igazság: A sci-fikbe illő állítás gyakran visszaköszön a közösségi oldalakon, de olykor még Bill Gates neve is felmerül. Az állítás önmagában hajmeresztő, talán mondanunk sem kell: ez egyáltalán nem igaz.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek