Mitikus törzsi ábrákkal csúfították el az indiánok azt a fiatal lányt, akit 14 évesen ragadtak el, miután végeztek a családjával.
Forrás: Northfoto
Olive Oatman mindössze 14 éves volt, amikor a szeme láttára apacs indiánok lemészárolták családja nagy részét. Őt azonban a törzs magával vitte, befogadásuk jeleként kitetoválták az arcát. Öt évig élt rabszolgaként, mire ki tudott szabadulni a bennszülöttek fogságából. A fiatal mormon lány hiába próbált később normális életet élni, az őt ért traumák miatt képtelen volt. Bátorságáról, az indiánok között töltött évekről számtalan legenda született.
Olive Oatman szülei egy szakadár szekta hívei voltak, vezetőjük látomása miatt indultak el Kaliforniába, hogy ott majd békében letelepedhetnek. A karaván Új-Mexikóban két részre szakadt, a mormon lány családjával Tucsonon keresztül indult tovább. Egy Maricopa Wells nevű település közelében pihenőt tartottak, itt kapták azt az információt, hogy a környék bennszülöttei igen barátságtalanok, és nem ajánlották a csoportnak, hogy folytassák útjukat. Nagy részük hallgatott a figyelmeztetésre, de az Oatman család ragaszkodott az eredeti tervhez, hogy később csatlakozhassanak a többiekhez. A döntés az életükbe került. Apacs indiánok támadták meg őket dohányért és élelemért. Amikor ezt nem kapták meg, kegyetlen mészárlásba kezdtek. Olive szeme láttára ölték meg kilenctagú családjának hat tagját, majd őt és húgát, Mary Annt magukkal vitték rabszolgának. Vizet hordtak, fát gyűjtöttek, etették az állatokat a táborban, miközben el kellett viselniük az indiánok szexuális és fizikai bántalmazását.
A testileg-lelkileg megviselt lányok sorsa akkor fordult jobbra, amikor egy évvel később egy mohave törzsnek adták el őket, lovakért cserébe. A törzsfőnök és felesége adoptálta őket, családtagként kezelték őket. Még arcukat is kitetoválták, befogadásuk jeléül. Igaz, szabadulása után a mormon lány azt mondta, teljesen mást jelentenek a törzsi motívumok, bosszú volt ez: az idegenek megbélyegzése. Arról is ellentmondásosan emlékezett vissza szabadulása után Olive, hogyan szabadult meg fogva tartóitól. 1854-ben fehérek vendégeskedtek egy hétig a mohave törzsnél.
A két testvér elmehetett volna velük vissza a telepesek közé, de össze voltak zavarodva, és azt mondták, már teljesen beilleszkedtek a törzsi családjukba, nem akarnak elmenni. Ez a döntés is tragédiát szült, Mary Ann sok mohavéval együtt éhen halt a száraz évszak miatt rossz termés következtében. Olive ezt is túlélte, és pár évvel később, amikor 19 éves lehetett, a hatóságok felfedezték, hogy a törzs tagjai közt él egy fehér lány. Ezután a hatóságok a falu elpusztításával fenyegetőztek, ha a mohavék nem szolgálnak magyarázattal. Rengeteg tárgyalás után az a döntés született, hogy Olive-nak távoznia kell, és Fort Yumában vissza kell térnie a fehérek közé.
Városi legenda: Léteznek, de nincs magyarázat az öngyulladó emberekre
Városi legenda: Elbűvölő szépségű volt a valóságban Bloody Mary
Városi legenda: Felébredt a Molyember 52 éves álmából - Mindenki látta a városban a halála előtt
Városi legenda: Még mindig él a maori átok - Figyeli a sámán, ki nem tartja be a törvényeket
Hatalmas éljenzés közepette fogadták a városban a lányt, aki túlélte a bennszülöttek fogságát. Olive pillanatok alatt sztár lett, mindenki látni, hallani akarta őt. Előadásokat tartott szerte az országban, milyen volt indiánok közt élni. A kívülálló szemével gyorsan alkalmazkodott az új élethelyzethez, de a lelke forrongott. Több történet szól arról, hogy végül egy vad férfival esett szerelembe, vagy egy marhatenyésztővel. De az biztos, hogy családja lett, férjével örökbe fogadtak egy gyermeket. De boldogsága illékony volt, poszt- traumás betegség uralkodott el rajta, sosem tudta feldogozni, hogy szeme láttára végezték ki a családját. Boldogtalan életet élt, végül szívrohamban halt meg. Állítólag tragikus élete máig kísért az indiánok között…
Ha ötlete van vagy témát javasol, írjon! Várjuk levelét erre az e-mail címre: [email protected]
Rovatunk következő anyagát csütörtökön olvashatja.