Bár a mítoszok, vallási történetek általában a képzelet szüleményeinek bizonyulnak, vannak olyanok, amelyek valós tényeken alapulnak.
Több olyan történet is fennmaradt az 1000-es év környékéről, amelyek szerint új nap csatlakozott a meglévőhöz. Sokan vallási megközelítésből beszéltek a jelenségről, egy perzsa tudós, Ibn Sina viszont részletesen írt A gyógyítás könyve című művében a dologról. Állítása szerint a második nap hónapokig volt azt égen, de mindig változtatta a színét és szikrákat lövellt, egyre halványabb lett, és aztán ahogyan jött, úgy ment is, eltűnt. Sokáig a jelenséget elkönyvelték üstökösként, de aztán kiderült, hogy szupernóváról volt szó. A csillagrobbanás úgy 7200 éve történt, de a hatalmas távolság miatt a Földön épp az első ezredforduló környékén volt látható. A nóva azóta már összeomlott, de az SN 1006 névre keresztelt objektumot a NASA Chandra Obszervatóriumának röntgenen alapuló szerkezete a mai napig is érzékeli, mert sugároz.
Megnyílik a tenger Dél-Koreában. Évente van, hogy kétszer is végbemegy egy olyan természeti jelenség a Jindo nevű szigeten, amely eszünkbe juttatja a Bibliában leírtakat, amikor a tenger kettényílt Mózes előtt. A tengervizek visszavonulnak, és egy út jön létre, de csak egy órán át. Az út szélessége 40 m, a hosszúsága pedig 2,8 km. Azt mondják, egy száműzött család, amely tigrisekkel osztotta meg otthonát, megelégelve a folyamatos támadásokat, tutajjal kelt át Modo szigetére. Az út végén vették észre, hogy Ppong nagymama Jindón maradt. A nagyi a tengeri Sárkánykirályhoz imádkozott segítségért, hogy újra együtt lehessen a családjával. A király egyik éjjel meglátogatta álmában, és biztosította róla, hogy ha másnap kimegy a partra, tutaj nélkül kelhet át a tengeren. Sajnos a történet vége keserédes, mert bár a találkozás félúton megtörtént, a nagymama kimerülten hanyatlott szerettei karjába – holtan.
India és Srí Lanka között egy elsüllyedt földcsík húzódik, aminek egyes részei konkrétan néhány méterre fekszenek a vízszint alatt. A tudósok szerint az elsüllyedésüket egy 15. századi ciklon okozta. Az ősi szanszkrit történet viszont arról mesél, hogy Ráma isten feleségét, Sitát Lanka szigetére hurcolták, az istennő testvére, Lakshman viszont azonnal felkerekedett, hogy segítsen, és majomszerű emberi lények segítségével emelt hidat India és Lanka között, majd átkelt rajta, és kiszabadította Sitát a démonkirály fogságából.
Az észak-amerikai Oregon államban található a Kráter-tó a Klamath indián törzs szerint isteni összecsapás eredménye. Az indiánok azt vallják, hogy a tó helyén régen a hatalmas Mazama-hegy állt, amiben Llao, a halál istene lakott. Az ég istene, Skell csatába szállt vele, tüzet és kénkövet szórt rá, ezért Llao elmenekült az alvilágba, Skell pedig rárogyasztotta a hegyet, hogy bebörtönözze, a rombolás fölé egy szép tavat varázsolt. A geológusok persze máshogyan vélekednek: ők úgy vélik, hogy 7700 évvel ezelőtt vulkánkitörés történt, és egy óriási magmakamra omolhatott össze brutális méretű robbanással, óriási lyukat ütve a tájon, amit később feltöltött az esővíz.