Hogyan lehet szép kort megérni egészségesen, tevékenyen? Napi egy pohár vörösbor a hosszú élet titka? Vagy a szingliség? Ezerféle vélekedés kering, a Bors most hírességek példáját, tanácsát adja közre.
Kirk Douglas: A család szeretete
Igazi túlélő Kirk Douglas: mindig jól tartotta magát, betegség sohasem győzte le. Amikor agyvérzést kapott, újra megtanult beszélni. Századik születésnapjára készül (december 9. a nagy nap), s egyetlen bánata, hogy szeretett felesége, akivel 61 évig élt boldog házasságban, elhunyt. A színész korábban elmondta, a családjának, így a fiának, a szintén világhírű sztárnak számító Michael Douglasnek is köszönheti a fiatalosságát. – Az unokák és a család miatt nem hagyhatom el magam. Szeretném látni, ahogyan cseperednek a gyerekek – mondta el korábban.
Bálint gazda: Fiatalos feleség
Az ország kertésze, a 97 éves Bálint gazda kiváló egészségnek örvend, a mai napig dolgozik: előadásokat tart, cikkeket és könyvet ír. Úgy véli, a hosszú élet titka a sok feladat – és még valami...
– Nincs semmi titkom. Nem ismerem a tétlenséget, sosem unatkozom. Időm se lenne arra, hogy elhagyjam magam. Szerintem a rengeteg teendő és a 27 évvel fiatalabb feleségem tart ifjon. Már csak Antónia miatt sem hagyhatom el magam, szeretnék jó társa lenni, még sokáig! – árulta el Bálint gazda.
Joao Havelange: Sport
Joao Havelange brazil nemzetközi sportvezető májusban tölti be századik életévét. A férfi több sportágban is sikeresen versenyzett, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagjaként is dolgozott, sőt a FIFA elnöki posztjában is megfordult. Havelange élete ellentmondásos: számos kitüntetést zsebelt be, ám korrupciós ügybe is keveredett. Hogy ilyen magas kort élt meg, annak köszönhető, hogy évtizedeken át sportolt. Az 1936-os berlini olimpián úszóként versenyzett, 16 év múlva, az 1952-es helsinki olimpián vízilabdázott.
Gábor Zsazsa: Genetika
Szinte hihetetlen történet járja be a napokban a világsajtót. A címlapokon ismét Gábor Zsazsa, aki idén ünnepli századik születésnapját, s azt kéri, hozzák haza Amerikából Budapestre – nem, illetve nemcsak végső nyugovóra, hanem a hírek szerint egy körre még Budapesten, végig a körúton… Noha már évek óta komoly betegséggel küzd, úgy fest, olyan élni akarás van benne, hogy nem tudja őt legyőzni még egy tüdőbetegség sem. Mi lehet az eddig 9 férjet elfogyasztó díva titka? – Nálunk a családban a jó genetika lehet a titok nyitja. Zsazsa édesanyja is több mint száz évig élt, 103 éves korában távozott közülünk. Zsazsa unokatestvére 97 évet ért meg – árulta el Gábor Marcell, a színésznő hazánkban élő rokona.
Tarics Sándor: Új feladat
Szintén sportoló volt Tarics Sándor: ő a világ legidősebb élő olimpiai bajnoka, aki tavaly szeptemberben ünnepelte 102. születésnapját. A volt vízilabdázó az 1936-os berlini játékokon lett aranyérmes, s utána egészen más területen teljesedett ki. Mérnökként a világhírig jutott azáltal, hogy új hazájában, az Egyesült Államokban kidolgozta, majd alkalmaztatnia is sikerült a földrengésbiztos építési technológiát – az ő örök fiatalságának az új feladat, az elhivatottság a titka.
Mire ügyeljünk?
Kende Emese dietetikus szerint a hosszú élet egyik alappillére a mérsékletesség. – Ahány ember, annyi vélekedés. Évente mást lehet hallani, hogy mit miért kell csinálni ahhoz, hogy sokáig éljünk. Én azt mondom, hogy a mértékletesség a legfontosabb az egészséges életmód mellett, de persze a genetika számít a legtöbbet. Legyünk kiegyensúlyozottak, mozogjunk és táplálkozzunk okosan! Ez utóbbinál maradva: megfigyelhető, hogy a húsban szegény, de halban és zöldségekben gazdag étrend akár tíz évvel is meghosszabbíthatja az ember életét – mondta el a szakértő.
Rekorder
A világ eddig valaha élt és regisztrált legidősebb embere, Jeanne Louise Calment 1997-ben, 122 évesen és 164 naposan hunyt el Franciaországban.