Kiderült, melyik műsorért mennyit fizetett a köztévé. A megkérdezett sztárok szerint jogos, hogy az emberek értesülnek a kiadásokról, Gundel Takács Gábor úgy véli, ez megelőzheti a korrupciót.
Mennyibe került a közszolgálati televíziónak a Bagi–Nacsa show? Hány milliót fizettek a Borbás Marcsi nevével fémjelzett Gasztroangyalért? Eddig mindez titoknak számított, az MTVA ugyanis megtagadta, hogy nyilvánosságra kerüljenek alvállalkozói szerződései. Az atlatszo.hu azonban most perrel mégis megszerezte ezeket az információkat.
Több tucat szerződés látott napvilágot, amelyek tanulmányozásához szakértők hada kellene. Hogyne, hiszen a kifizetések is sokféleképpen, gyakran „több tételben is” címszó alatt történtek. Első ránézésre azt sem egyszerű megállapítani, melyik műsor hány millióba is került.
Néhány szám azonban első ránézésre is meglepőnek tűnik. Csak a Déli harangszó – Alkotmány-aláírás című, egyetlen perces produkcióért a Kálomis-ta Gábor nevével fémjelzett MEGA FILM Kiadó Kft. 6 millió 540 ezer forintot kapott. Kíváncsiak voltunk a producer véleményére, lapzártánkig azonban nem sikerült elérnünk.
A szerződések közül kimagasló értékű az Eurovíziós Dalfesztivál, amely adásonként 27 millió 280 ezer forintba került, a műsor egyszeri költsége pedig 17 millió 165 ezer forint. Azt, hogy ezek a műsorok megérték-e az árukat vagy sem, nehéz eldönteni, a nézettsé-gi adatok mindenesetre sokat elárulnak.
A Bagi–Nacsa show-t kivitelező Show and Game Produkciós Kft. adásonként 11 millió forintban állapodott meg a köztévével, a nézettsége 514 ezer fő volt, ezzel 8,7 százalékos közönségarányt értek el.
– Ezek bonyolult jogi, politikai dolgok, amihez én nem értek – nyilatkozta Bagi Iván. – Laikusként azt mondom, hogy jó, ha megtekinthetők a szerződések. Én a fizetésemért dolgozom, a gyártástechnikai kérdésekhez nem értek. Egyébként nem érdekel, ki mennyit keres, és nem is turkálnék senki zsebében. Egy biztos, nem hinném, hogy mi lennénk azok, akik a legnagyobb pénzt kaszálják.
Ugyanez a cég szerényebb összeget, három és fél millió forintot kapott a Maradj talpon! adásaiért, de a műsor egyszeri költségeként 50 millió forintban egyeztek meg. A kvízjátékot vezető Gundel Takács Gábor hangsúlyozta: állampolgárként nyilatkozik a Borsnak.
– Nekem nincs alvállalkozói szerződésem senkivel, mivel alkalmazottként dolgozom az MTVA-nál. Állampolgárként azonban azt mondom, jó dolog az átláthatóság, mert így kisebb a lehetőség a korrupcióra. Nekem, mint alkalmazottnak pedig jó, ha egy olyan cégnél dolgozom, amely hiteles, és mentes mindenféle simlisségtől.
Az adást egyébként már 2011 végén több mint 600 ezer néző kísérte figyelemmel. Borbás Marcsi Gasztroangyal című műsora ugyancsak hárommillió forintba került adásonként. A főzős műsor nézettsége szilveszterkor 587 ezer fő volt, azaz 14,2 százalékos közönségarányt ért el. A Laár András nevéhez köthető L’art pour l’art Társulat műsora hat adáson át 8 millió 620 ezer forintba került az adófizetőknek. Nézettségi adatot nem találtunk.
.