Koszovói zsaroló keseríti meg Tolvai Renáta életét – tudta meg a Bors. Az énekesnő rajongói oldalát hetek óta illetéktelenek irányítják, és csak 1000 euróért akarják visszaadni. Ráadásul a zsaroló egy koszovói címre kéri a pénzt.
Az internetes bűnözés áldozata lett Tolvai Reni. Ahogy arról már korábban lapunk beszámolt, az énekesnő rajongói oldalát az év elején feltörték, és azóta sem sikerült visszaszerezni és helyreállítani. Januárban Reni feljelentést is tett a rendőrségen, illetve bejelentette a Facebook központi rendszerébe, hogy illetéktelenek kezelik az oldalát, ám ez idáig nem történt fejlemény.
Reni kétségbe van esve, hiszen hamarosan elkészül új videoklipje is, melyet egyelőre csak privát oldalán tud megosztani rajongóival. Érdekes módon Reni rajongótábora az illetéktelen irányítása alatt folyamatosan növekszik – két hét alatt csaknem kétezer személlyel –, ám az énekesnő nem örül, hiszen nem miatta kattintottak ennyien, hanem azok miatt a szexis, meztelen videók miatt, melyeket az idegen közzétett az oldalon.
– Néhány hete írtunk egy angol nyelvű levelet is az oldalamat illegálisan kezelő személynek, aki kissé helytelen angolsággal azt a választ adta, hogy ha fizetek 1000 eurót, azaz körülbelül 300 ezer forintot, akkor visszakapom az oldalam. Az egész igen furcsa, ugyanis egy koszovói címet adtak meg, ahová utalnunk kellene a pénzt, amit nyilván az ügy zavarossága miatt sem tesszük meg – szögezte le Reni.
– Érződött a levélen, hogy nem angol anyanyelvűvel állunk szemben, ám az is világossá vált számunkra, hogy nem első alakommal zsarol meg valakit – ez egy profi, aki így akar kicsikarni pénz a hírességekből – fejtette ki véleményét a lány, akit rendkívül bosszant az eset, hiszen hivatalos oldala helyett a saját privát profilján keresztül tudja csak tartani a kapcsolatot rajongóival, ráadásul még erről az oldaláról is átmásolja a képeket a zsaroló és felteszi az általa illetéktelenül kezelt rajongói oldalra.
– Mindezt azért csinálja, hogy a rajongóknak ne tűnjön fel, hogy nem én kezelem az oldat. Elterelő hadművelet, semmi más. Persze vicces, mert még azt is kitette, hogy feltörték az oldalam, mert nyilván nem érti a nyelvet – mosolygott keserűen Reni, aki tisztában van vele, hogy ha a hivatalos eljárást választja, hosszú ideig tart, mire visszakapja oldalát, hiába hitte azt az elején, hogy egy hét alatt minden helyreállhat.
Csak Amerikában segíthetnek
A Facebook-profil feltörése ügyében lapunk megkeresett egy szakértőt, Lévai Richárdot, aki a közösségi oldalakról könyvet is írt. – Hazánkban az elmúlt évben két esetről tudok, amikor feltörték egy híresség profilját.
Az az igazság, hogy nem sok megoldás van: írni kell a Facebook központi rendszerébe minél többször, és ha elég határozottak és kitartóak vagyunk, akkor gyorsan megoldódhat a probléma. Magyarországon sajnos nincs Facebook-képviselet, ezért az amerikai irodába kell küldeni, ami valóban macerás – magyarázta Richárd, aki szerint ma már akár az interneten is rendelhetőek kódfeltörő programok, azaz nem feltétlenül kell technikai zseninek lenni a garázdálkodáshoz.
Az Interpol segítségét kérik
Hazánkban is egyre több embert érint az internetes bűnözés, és a közösségi profilokkal való visszaélés ténye, ez ügyben Tóth Tibor rendôr ôrnagy, a BRFK munkatársa válaszolt lapunknak.
– Egyre gyakrabban találkozunk mi is olyan bejelentésekkel, melyek hamis profilok létrehozása és fotókkal való visszaéléseket tartalmaznak, többnyire azonban az ismeretségi körbe tartozik a tettes. A komolyabb, rajongói és közösségi oldalak feltörése nem annyira gyakori bűncselekmény.
Ez ügyben is ugyanúgy indul nyomozás, akárcsak egy lopás esetében, ám sokszor az is nehezíti a munkánkat, hogy külföldi szerverről leveleznek és irányítják a bűncselekményt. Ilyenkor nemzetközi bûnügyi együtt-mûködésre van szükség, akár az Interpol bevonásával is.