Celeb

100 milliót örökölt a virtuóz zenésztől Horgas Eszter

Brunner Mónika

Létrehozva: 2014.08.18.

A tavaly nyáron elhunyt legendás zeneszerző, zongoravirtuóz Vukán György vagyonát, jog­díjait múzsájára, Horgas Eszter fuvolaművészre hagyta. Vukán unokahúga, aki mindössze egy ékszert kapott, megtámadta a végrendeletet.

Zenei hagyatékát és vagyonának felét Horgas Eszter fuvolaművészre hagyta a legendás zeneszerző, Kossuth-, Liszt Ferenc- és Erkel Ferenc-díjas művész, Vukán György. A jogdíjak, a festmények, az in­gatlan, az autó... Körülbelül százmilliós összegről lehet szó, tudta meg a Bors.

– Valóban így van, rám hagyta a vagyonát, a zenei hagyatékát, a műveit, az összes jogdíjat. Ez óriási felelősség. Ezért Gyuri dolgozott meg, én pedig azt tervezem, hogy hozzá hasonlóan létrehozok egy alapítványt, amelyből a fiatal művészeket támogatnám – mondta lapunknak Horgas Eszter, aki gyermekkora óta ismeri a zeneszerző legendát. Vukán együtt dolgozott Horgas Eszter költő-író édesapjával, később a fuvolaművésznő tanulni kezdett tőle, aztán pedig alkotótársakká váltak: tizenkét lemezt jelentettek meg közösen.

– Nagyon karizmatikus, szélsőséges ember volt, öntörvényű, aki mindent a saját elképzelése szerint akart meg­valósítani. Nagyon tiszteltem. Amikor elhatároztam, hogy nem csak klasszikus zenét akarok játszani, ő volt az, aki elsőként mellém állt. Tizennégy évvel ezelőtt kezdtünk el közösen koncertezni.

Rettenetesen váratlanul ért a halála. Éppen külföldön voltam, és egy szombati nap délelőttjén kaptam tőle egy SMS-t... aznap este halt meg, egyedül. Voltak barátai, rokonsága, családja, de nem volt sem felesége, sem gyermeke. Azt mondta, én vagyok a múzsája, valószínűleg ezért hagyta rám a vagyonát, ami engem is nagyon meglepett – mondta a fuvolaművész.

Tavasszal volt Vukán György hagyatéki tárgyalása, amelyen megjelent az elhunyt művész unokahúga is – akire mindössze egy ékszert hagyott.  – Ő megtámadta a végrendeletet, szeptemberben lesz a tárgyalás. Nagyon váratlanul ért engem ez az egész, és remélem, hogy nem kerül sor pereskedésre, mert arra maximálisan alkalmatlan vagyok – tette hozzá Horgas Eszter.

Vukán György végrendele­tében vagyona másik felét ­többek közt alapítványára és a Máltai Szeretetszolgálatra hagyta.

Hagyatékáról nyilatkozott

Vukán György öt éve a végrendeletéről nyilatkozott az Info­Rádió Aréna című műsorában:
„A rokonaim meghaltak, nőtlen vagyok, családom nincsen – egyszer csak azt vettem észre, hogy mindenkit kiápoltam, agyonszeretgettem, és aztán itt maradtam.

Ezért amíg létezett a végrendeletem, abban volt egy passzus, amely arról szólt, hogy a halálom után mindent el kell adni, a pénzt pedig két részre osztani; az egyiket a szegényeknek, öregeknek szántam, a másikat pedig egy díj megalapítására. Az évforduló kapcsán azonban felmerült, hogy felesleges várni ezzel, belevágtam: így a díj valójában arról szól majd, amiről én szeretném, hogy szóljon.”

Egy zseni és polihisztor munkássága

„Megnyilvánulni műfaji korlátok nélkül, feloldódni a zenében. Ez belső szabadságunkhoz, önmagunkhoz, és ezáltal Istenhez vezet” – írta Vukán György egy régebbi lemezéhez. A klasszikus- és dzsesszzongoraművész pályafutása során szimfonikus, kamara- és versenyműveket, filmzenét, operát szerzett, a Derby című balettjét a Magyar Állami Operaház több mint három évig tartotta műsorán, egyházi zenéket is írt, a Szomszédok és a Linda tévésorozatok zenéi is az ő nevéhez fűződnek, ráadásul élete végéig fogorvosként dolgozott, találmánya – a DMA (DentMetAct) orvosi műszer és eljárás fémallergiára – világszabadalom lett. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek