A magyar rock- és popkultúra ma már szerves része a nemzeti kultúrának. De míg más művészeti ágakban létezik a Nemzet Színésze, A Nemzet Sportolója és a Nemzet Művésze díj, addig a könnyűzenészek, énekesek, zenekarok, szerzők nem kapnak ilyen elismerést.
Sok kiváló muzsikus, aki a könnyű műfajban maradandót alkotott, minimális nyugdíjból tengődik. A Bors azt javasolja, hozzák létre a Nemzet Zenésze címet, hogy a pop-, rockzene jeles képviselői is méltó elismerést kapjanak.
A Nemzet Művészei közt ugyan van egy-két zenész, például Szakcsi Lakatos Béla, de a többség kiszorul az életjáradékot biztosító elismerésekből, miközben rengeteg olyan könnyűzenei alkotó van, aki megérdemelné, hogy idős napjaiban létbiztonságban, anyagi gondoktól mentesen élhessen és alkothasson. Összeállítottunk egy nem végleges listát. Természetesen várjuk olvasóink javaslatait is. A Bors hivatalosan is javasolja a döntéshozóknak, hogy legyen Nemzet Zenésze díj. A címet élő, hatvankét éven felüli, magyar művészek közül azok kaphassák meg, akik a hazai zene ápolása, tolmácsolása, fejlesztése, népszerűsítése során kimagasló érdemeket szereztek.
Olvasóink a [email protected] e-mail címre elküldhetik azon művészek nevét, akiket érdemesnek találnak a Nemzet Zenésze díjra.
A listán szereplő néhány zenész véleményét is kikértük a kezdeményezésről.
– Ideje lenne, hogy a Nemzet Zenésze címet megkaphassák – véli Török Ádám, a Mini énekes fuvolistája.
– Egyszerű fiúkként a hatvanas években elkezdtünk zenélni magunk készítette hangszerekkel, autodidakta módon, az angolszász zenét utánozva. Rengeteg pénzt termeltünk az államnak, különböző szervezeteknek, amiből eltartották a komolyzenét, rengeteg más művészeti ágat. Ez nem baj, de jó lenne, ha velünk is foglalkoznának. A mi zenénket van, aki szereti, van, aki nem, de attól még magas színvonalú muzsika, amit elismernek Amerikától, Japánig. Az ilyen zenét nem szabad összemosni a népszerű, de színvonaltalan zenével.
A Bergendy Szalonzenekar frontembere is egyetért azzal, hogy el kellene ismerni a zenészek munkásságát.
– Tökéletesen egyetértek a kezdeményezéssel. Ki kellene állni emellett. Érdekelne a Művészeti Tanács véleménye, mit gondolnak erről? Csak az a művészet, amit ők annak mondanak? Jó lenne, ha sikerülne, de szkeptikus vagyok. Rengeteg díjat kaptam, amióta zenélek, nívó-díjak sorozatát, lovagkereszteket, mindenről van papírom, de csak egyszer kaptam 192 ezer forintot a Liszt Ferenc-díjért 2011-ben.
Balász Fecó, a Korál frontembere viszont azt szeretné, ha nemcsak egy-egy zenész részesülne pénzzel járó elismerésben.
– Nagyon szép ez a kezdeményezés, de én inkább azért kampányolnék, hogy ne legyen ilyen megalázóan alacsony a zenészek nyugdíja, ami általában negyvenezer forint havonta, de van, aki kevesebbet kap. Az államnak kellene tennie, hogy ne így legyen, hiszen sokat tettünk azért, hogy az emberek mosolyogjanak. Közben gombokat kaptunk egy-egy telt házas koncert, új lemez után, ami nagyon nem volt arányban a bevétellel.
Bródy János személy szerint elégedett, de azt elismeri, hogy a szakmájában nem mindenki lehet az.
– Én nem panaszkodom, minden elismerést megkaptam a közönségtől. Szeretetet, amivel ötven éve követnek a pályámon, és ez mindennél többet ér. Természetesen, mint ennek a műfajnak a képviselője, örülnék, ha a műfaj képviselői nagyobb elismerésben részesülnének. De az utóbbi időben azt tapasztaltam, hogy a politikusok közül egyre többen vélik úgy, hogy a rockzene is a nemzeti kultúra része. Én nem tartozom közéjük, de kétségtelen, hogy vannak olyanok, akik életük vége felé nem kapnak az életművükhöz méltó megbecsülést.
1. Baksa-Soós János
2. Balázs Fecó
3. Benkő László
4. Bergendy István
5. Bródy János
6. Charlie
7. Csepregi Éva
8. Deák Bill Gyula
9. Demjén Ferenc
10. Dolly
11. Fenyő Miklós
12. Freinreisz Károly
13. Gallai Péter
14. Hobó
15. Karácsony János
16. Katona Klári
17. Koncz Zsuzsa
18. Koós János
19. Kóbor János
20. Korda György
21. Kovács Kati
22. Lerch István
23. Meződi József (Apostol)
24. Nagy Feró
25. Németh Alajos
26. Novai Gábor
27. Póka Egon
28. Presser Gábor
29. Szikora Róbert
30. Szörényi Levente
31. Papp Gyula
32. Pataky Attila
33. Révész Sándor
34. Somló Tamás
35. Szűcs Judit
36. Szűcs Antal Gábor
37. Szigeti Ferenc
38. Tátrai Tibor
39. Török Ádám
40. Tolcsvay László
41. Vikidál Gyula
42. Wahorn András
43. Zalatnay Sarolta
44. Závodi János
45. Zorán