Nőiességéről, a fiatalságról és a nemi szerepekről vallott lapunknak Udvaros Dorottya legújabb színpadi előadása, a Cyrano kapcsán.
Különös szerepben láthatják a nézők ma este Udvaros Dorottyát a Nemzeti Színház színpadán. A Kossuth-díjas művésznő a David Doiashvili grúz rendező által színpadra vitt Edmond Rostand Cyrano de Bergerac című drámában alakítja Roxane szerepét, melynek különlegessége, hogy az öt felvonásban öt különböző színésznő játssza ezt a karaktert. A költő életéről és szerelmeiről szóló színműben Roxane az évek előrehaladtával fiatal kislányból érett nővé, majd rangidős asszonnyá válik, ôt alakítja Dorottya az utolsó felvonásban. A főszereplőt, Cyranót megformáló Fehér Tibor azonban végig fiatal marad.
– Először kicsit fájt, hogy csak Roxane öregszik, Cyrano nem, de aztán rájöttem, hogy a rendezô csak a színpadra állítja a kegyetlen valóságot. Ha körülnézek, azt látom, a nők öregszenek, de a férfiak nem. Utóbbira azt mondják, milyen érett lett, őszen férfiasabbá és sármosabbá vált, de egy nő esetében ez nem így van. Bennünket a világ egyelőre arra kényszerít, hogy megpróbáljuk megőrizni a fiatalságunkat – mosolyodott el szerényen Dorottya, aki beszélt arról is, miért szereti, hogy nőként született erre a világra.
– Szeretem, hogy nő vagyok! Nem vagyok elégedetlen, nem gondolkodom azon, hogy miben hátrányosabb a helyzetem, mint a férfiaké. Bizonyos dolgokban valóban előnyt élvez az erősebbik nem, de másban mi, nők vagyunk a nyertesek. Mi vagyunk azok, akik kitartással, türelemmel, szívóssággal, szeretettel, puhasággal sok mindet jobban csinálunk. Kiegészítjük egymást a férfiakkal, és én a nőiességemben mindent megtaláltam az életem során – sóhajtott a művésznő, aki édesanyaként és szerető asszonyként is helytállt.
– Már átéltem a küzdő nőt és az elesett anyát is, akinek csak az a fontos, hogy a gyereke növekszik. Megtapasztaltam a férfi mellé odasimulni próbáló nőt, ami egyre nehezebb, hisz azt kívánják tőlünk, hogy ugyanolyan harcosak és karcosak legyünk, mint a férfiak. A világ még mindig nem gondolja, hogy édesanyának lenni legalább akkora tett, mint ha valaki nő létére cégvezető.