Ez csakugyan páratlan Európában: június közepén megnyílik a Budai Várban, a Dísz téren, a Houdini Ház. David Merlini ugyanis múzeumot nyit példaképének, minden idők legnagyobb szabadulóművészének, Harry Houdininek.
Merlini nemcsak a Houdini-film szakértője volt, nemcsak a legendás előd mutatványait ismétli meg még nehezebb körülmények között, hanem a hajdan Weisz Erikként napvilágot látott illuzionista ereklyéinek gyűjtője is – a kiállítandó tárgyak többsége szintén Merlini saját gyűjteményéből kerülnek ki. Annak ellenére sikerült szert tennie tekintélyes készletére – többek között bilincsekre, levelekre, fényképekre –, hogy a liciteken rendre akad egy nála jóval tehetősebb vetélytárs.
– Nem akárki a legfőbb konkurencia, David Copperfieldnek hívják – avatta be a Borsot a titokba David Merlini, elárulva, hogy visszatérő vendég azokon a külföldi, elsősorban amerikai aukciókon, ahol Houdini-relikviákra lehet licitálni. – Legutóbb egy chicagói árverésen negyvenezer dollárt adott egy óriási faládáért Copperfield. Már nem tudtam lépést tartani vele – így Merlini, akinek persze nincs oka panaszra, mert számos Houdini-relikviára sikerült szert tennie. Ezek ráadásul nem egyszerű emléktárgyak, hanem szakmai titkok is kiolvashatók belőlük. Egy óriás akváriumban például – amelyből a lebilincselt Houdini rendre időben kiszabadult, még mielőtt belefulladt volna a vízbe – két nagy dugót fedeztek fel. Ha minden kötél szakad, kihúzta volna a dugókat, hogy legalább az életét mentse, ha már a mutatvány nem sikerül. Lám, még a legnagyobb is bebiztosította magát. Merlini birtokában van például Houdini legendás bilincse is, melyről azt hitték, örökre képes fogva tartani viselőjét – ez a darab szintén látható lesz a bűvészmúzeumban.
Az illuzionistának egyébként óriási a kultusza. Ma is gyakran találgatja a világsajtó halálának rejtélyes körülményeit: vajon a gyomrára mért ütések végeztek vele vagy a spiritualizmus hívei mérgezték meg? A tekintélyes brit Guardian című lap pedig nemrégiben arról cikkezett, megszökött-e a híres illuzionista a temetése után a koporsójából?
Amerikában több Houdini-múzeum is található, nálunk viszont nemcsak múzeum nyílik, hanem Houdini kutatócsoport is alakult Kiss Barbara vezetésével, hogy még több, eddig ismeretlen részletet tudjanak meg Houdini családjáról, magyar gyökereiről, valamint a művészetéről.