Énekes, szaxofonos, basszusgitáros, dalszövegíró, zeneszerző, artista és jogász. Hogyan lett Somló Iván Tamásból az ország egyik legkülönlegesebb előadója?
Kollégái, pályatársai anekdoták százait mesélik Somló Tamásról. De hogy kinek érezte ő magát? 1985-ben nagy pályatársaival, Presserrel, Soltival és Szántóval közösen könyvet írtak És ilyen a boksz? címmel.
A kötetben az LGT történetét elevenítették fel. Somló így mutatta be önmagát:
„Erdélyi félzsidó családból származom”. „A fölcseperedésem fontos tényezője volt a zsidóság” – írta Somló a kötetben, és azt sem titkolta, az antiszemitizmussal ő is kénytelen volt szembesülni. Majd azt is megmagyarázta, miért tartja magát félzsidónak.
„Apukám volt zsidó és édesanyám mamája. Somló Iván Tamás néven születtem 1947-ben. A szüleim úgy gondolták, hogy az akkor már szovjet befolyásoltságú országban jó, ha orosz nevem van. Szintén a biztonság kedvéért nem metéltettek körül. (…) A szüleim ötéves koromban elváltak. Bátyámmal az újra megnősülő papámnál maradtunk. A nevelőanyám – akit igazából anyámnak tekintek és nagyon szeretek – nagyon vallásos zsidó családból származik. Az új nagymamám (…) a Soában elvesztette a családjának kilencven százalékát, beleértve három gyerekét. Nevelőanyám lágerben volt, kísérleteztek rajta, csak a szerencsének köszönheti, hogy túlélte.”
A kis Somló Iván Tamáskát a szülei a Práter utcai általános iskola zenetagozatára íratták be. Ezt követően került az Állami Artistaképzőbe, ahol zsonglőr, akrobatika, tánc, balett, pantomim és karate volt a tananyag. Artistaként pedig már fiatalon körbeutazta a világot.
2. rész: Omega, Kex, Non Stop
3. rész: Bővül a család
4. rész: Sikerek korszaka
5. rész: A vég kezdete