<p>Ötven éve tudjuk, hogy Kovács Kati senkinek sem lesz a játékszere és nyert a Táncdalfesztiválon. De mi lett a többiekkel, s mi zajlott a kulisszák mögött?</p>
Forrás: MTI
1966. augusztus 20-án az ország lélegzet-visszafojtva várta, hogy kezdetét vegye hazánk első Táncdalfesztiváljának döntője, ahol tizenkét előadó küzdött egymással, és a végén két első helyezettet és négy második helyezettet üdvözölhettek.
Öt évtizeddel később még mindig szívesen dúdoljuk a Nem leszek a játékszered, Az annyi ember él a földön vagy épp a Gitárom pengetem című dalokat.
– Jánossal nem értünk el óriási sikert a fesztiválon, valamiért mostohán bántak velünk, de a közönség szeretete kárpótolt bennünket – nyilatkozta saját és férje, Vámosi János élményeiről a halála előtt Záray Márta. – Minden hibájával együtt kihagyhatatlan élményként éltük meg az egészet.
Zalatnay Cini második lett a Hol jár az eszem című dalával. Mérföldkő volt ez az eseményt.
– A Táncdalfesztivál volt a zenei élet rendszerváltása – mondja, és igaza lehet. A művészvilág új lendületet kapott, a nyugati hullám újdonságai teret kértek maguknak, a zenészek egyre merészebb dalokkal rukkoltak elő. Az énekesek hatalmas népszerűségre tettek szert, bár akadtak, akik nem tudtak élni a lehetőséggel.
Első helyezettek:
Kovács Kati: Nem leszek a játékszered
Toldy Mária: Más ez a szerelem
Második helyezettek:
Zalatnay Sarolta: Hol jár az eszem
Illés együttes: Még fáj minden csók
Tárkányi Tamara: Idegen utakon
Koós János: Annyi ember él a földön
Különdíjak: Vámosi János, Koncz Zsuzsa
És hogy kikért izgultak akkoriban a nézők? A teljesség igénye nélkül a női szakaszban Ambrus Kyri, Balázs Boglárka, Koncz Zsuzsa, Kovács Kati, Harangozó Teri, Mátrai Zsuzsa, Sárosi Katalin, Tárkányi Tamara, Balikó nővérek, Toldy Mária és Záray Márta küzdöttek a győzelemért. A férfiakat Aradszky László, Koós János, Korda György, Vámosi János, Bakacsi Béla, Komár László, Németh József képviselte, s az Atlantis és az Illés zenekar is lehetőséget kapott a bizonyításra.
A műsorvezetői poszton Takács Mária, Tamási Eszter, Lénárd Judit, Kudlik Juli és Ősz Ferenc brillírozott. Az énekesek közül többen eltávoztak az élők sorából. A még köztük lévők viszont szívesen idézték fel emlékeiket a Táncdalfesztiválról, és annak is utána néztünk, kinek, hogyan alakult a sorsa a verseny után.
Néhány fellépő sorsa:
Harangozó Teri tavaly ősszel hunyt el. Sárosi Katalin hamar visszavonult, később visszatérést fontolgatott, de kudarcot vallott. 2000-ben hunyt el. Toldy Mária férjhez ment Malek Miklóshoz, akinek két gyermeket szült. Énektanárként dolgozik. Németh József 1970-ben külföldre szerződött: feleségével autóra gyűjtötték a pénzt. Az állam hazahívta őket, de az élő szerződés miatt azonnal nem tudott jönni, ezért a lakását lezárták, és gyakorlatilag disszidáltatták. 2012-ben huny el. Tárkányi Tamara a fesztivál után férjhez ment Csanádi Károly műkorcsolyázóhoz, akit követett világ körüli turnéjára. Ezzel karrierje megfeneklett. Balázs Boglárka ma is fül-orr-gégészként tevékenykedik. Ambrus Kyri néhány éve teljesen visszavonult. Idejét kártyapartikkal üti el.