Havonta 232 ezer forinttal kaphat több fizetést a milánói főkonzuli állását ősszel elfoglaló Csiszár Jenő, mintha most lépne külszolgálatba.
Kedden írta alá Szijjártó Péter külügyminiszter azt a rendeletet, amely alapján jelentősen, de különböző mértékben emelkedik a külszolgálaton lévő diplomaták fizetése.
Ennek leginkább a diplomáciai karrierjét ősszel megkezdő Csiszár Jenő örülhet, ugyanis a rendelet augusztus 1-jén lép hatályba. Ha a műsorvezető most foglalná el főkonzuli tisztségét az észak-olaszországi Milánóban, havi bruttó 1 millió 955 ezer forintos illetményre számíthatna. Így viszont a Heti Hetes egykori sztárja ősztől havi 2 millió 187 ezer forintos fizetést vihet haza.
Ez annak köszönhető, hogy 425 ezer forintról (egy 2012-es miniszteri rendelet szerint 1371 euróról, ami mai árfolyamon 420 ezer forintnak felel meg) 475 ezerre nőtt a milánói állomáshely deviza-alapilletménye. Nagyköveteknél és főkonzuloknál ezt szorozzák fel 4,6-del, ami a legmagasabb fizetési kategória.
Ekkora alapilletmény jár például a Vatikánban, de észtországi, lettországi és a májusban nyíló kolumbiai nagykövetségünkön viszont kevesebb. Bár a külügy a Bors érdeklődésére azt állította, hogy Csiszár munkája nagyon fontos az olasz–magyar gazdasági kapcsolatokban, Milánó nullaszázalékos külképviseleti besorolási szorzót kapott (ezzel nőhet tovább a diplomata fizetése) „külpolitikai viszonyrendszerben elfoglalt helye” alapján. Az afrikai Kenyában és Etiópiában ugyanez 15, illetve húsz százalék.
Továbbá Csiszár számíthat lakhatási költségtérítésre is, ennek jelenlegi alapja havi háromszázezer forint. A rendelet szerint ezt 156 százalékos szorzóval kell szá molni Milánóban, vagyis az új főkonzul lakhatását 468 ezer forintból biztosíthatja. Vegyes költségekre (például ruházkodás) havi 63 ezerre számíthat. Gyermekei után iskoláztatási költségre pedig havi 192 ezret számolhat el.
Kerestük a leendő konzult, ám hívásunkra nem reagált.
Update: "A 2017. augusztus 1-jétől hatályos változások eredményeként a külképviseleteken dolgozó munkatársak átlagos jövedelemszintje kis mértékben emelkedik, a fokozottabb differenciálás miatt a kollégák egy részének jelentősebben, másoknak kevésbé nő a fizetése, és vannak olyanok is, akiknél csökken a juttatás szintje. Ezzel az intézkedéssel a magyar diplomaták javadalmazása EU-28-as összehasonlításban már nem a 27., hanem a 25. helyre lesz elegendő, és immár eléri a V4-ek másik három országa által alkalmazott juttatási szint kétharmadát.
A fizetés meghatározásakor az adott ország életszínvonala mellett az életkörülményeket, illetve a munka összetettségét és a külgazdasági és külpolitikai prioritásokat is figyelembe vettük" - írta levélben szerksztőségünknek a Külgazdasági és Külügyminisztérium Sajtóosztálya.