Évtizedek óta küzd a jogdíjak érvényesítése érdekében a hazai zenetörténelem legtermékenyebb zeneszerzőjének lánya, az új magyar sikerfilmért mégsem adna egy vasat sem – ingyen nézné meg.
Mindössze 1760 forint – ennyibe kerül egy felnőttjegy a multiplexekben a Kincsem című, Herendi Gábor rendezte sikerfilmre, melyet lassan két hete lehet megnézni itthon. A filmnek kezdettől nagy a sikere, a múlt heti statisztikák szerint is nézőrekordot döntött: több mint százezren vásároltak eddig jegyet a romantikus kalandfilmre.
Ingyé’ nem lehet?
Nem mindenki akar azonban pénzt költeni arra, hogy megnézze a hárommilliárdból készült mozit, köztük Szenes Andrea sem, aki a hétvégén egy Facebook-posztban kért segítséget az ismerőseitől, honnan lehet letölteni ingyen a filmet. A kiírása óriási botrányt generált, a producer-dalszerző figyelmét többen is felhívták arra, hogy az ingyenletöltés illegális, lopásnak minősül.
Szenes Andrea viszont nem értette, mi bajuk a többieknek, azzal érvelt, hogy mivel közpénzből készült a film, kicsit az övé is.
„(...) Nem tartom lopásnak, hisz a film a magyar emberek pénzéből készült” érvelt a műsorvezető, majd így folytatta: „Totál normális bárhol a világon, hogy letöltünk és megnézünk filmeket. Néha pénzért, aki ügyesebb az meg ingyen. Tudod, hányan éneklik az én dalaimat úgy, hogy éppen nem fizetnek érte jogdíjat? Hányan néznek filmeket a neten? A film arra készül, hogy nézzék. Ha képmutató lennék, azt mondanám, egy ilyen fontos és szép magyar filmet minden magyar számára hozzáférhetővé tennék. (…) És tényleg úgy gondolom, hogy ennek a filmnek éppúgy, mint egy villanyoszlopnak, egy tízmilliomod része mindenkié.”
Harcos jogvédő
Tudni kell, Szenes Andrea saját jogán és édesapja, Szenes Iván jogdíjainak örököseként a hazai jogdíjvédelem egyik önjelölt harcosa. Számos városi pletyka terjed arról, hogy megkérte az ismerőseit, ha valahol egy kocsmában, szórakozóhelyen meghallanak egy Szenes-szerzeményt (van vagy kétezer!), azt azonnal jelentsék neki vagy a szerzőijog-védő irodának, hogy behajthassák a jogdíjakat.
Az eset kapcsán megkerestük a Kincsem című film rendezőjét, Herendi Gábort is, aki egyébként a Facebookon ismerőse Szenes Andreának, tehát látta a posztot. Megszólalni mégis csak általánosságban volt hajlandó.
Üldözik a tolvajokat
Nagyon komoly károkat tud okozni a filmiparnak az illegális letöltés, éppen ezért számos biztonsági megoldást alkalmazunk, hogy minél nehezebben kerüljön fel az alkotás az internetre. Az egyik ilyen megoldás, hogy a filmeket jelölik, ami azt jelenti, hogy ha valaki telefonnal felveszi a moziban, és feltölti a netre, akkor azt mi pontosan tudjuk, hogy melyik kópiát melyik moziban látta és melyik moziteremben. Emellett nagyon vadásszuk a netet is, ha meglátjuk, hogy valaki feltölti, azonnal törölve legyen, ezen is múlik, mennyire lehet jövője a magyar filmnek.
Kerestük telefonon és e-mailben is Szenes Andreát, hogy megkérdezzük, komolyan gondolta-e az azóta törölt posztját, de a műsorvezető egyelőre nem reagált kérdéseinkre.