Celeb

Nővé operált győztes és szavazási csalás: ez az Eurovízió

M. R.

Létrehozva: 2017.05.07.

<p>Ukrajna fővárosában, Kijevben kedden elkezdődik az idei Eurovíziós Dalfesztivál az első elődöntővel, amin hazánkat Pápai Joci képviseli. Az 1956. óta tartó  versenysorozat történetében számos különös dolog esett meg.</p>

Férfiak – nőként

Yaron Cohen néven, férfiként született 1972-ben Izraelben az Eurovízió történetének leghíresebb/leghírhedtebb énekesnője, művésznevén Dana International. Családjának már 16 évesen elárulta, hogy transzszexuális, azaz lelkileg nőnek érzi magát, és fizikailag is azzá akar válni, műtétek és hormonkezelés által. Hozzátartozói elfogadták döntését, de az izraeli népesség konzervatív, vallásos részében óriási felháborodást keltett, hogy 1998-ban az ország őt indította az Eurovízión. Ezt Diva című slágerével meg is nyerte, és nemzetközi szupersztárrá vált.

Hasonló indulatokat szított az osztrák Conchita Wurst – azaz Thomas Neuwirth – feltűnése és győzelme 2014-ben, aki viszont transzvesztita. Vagyis nem akar nővé válni, de nőként viselkedik és öltözik – egy sajátos vonással: szakállal lép fel.

Háborús sláger

Miközben az oroszok által fegyverekkel és katonákkal támogatott kelet-ukrajnai felkelők éppen az ukrán hadsereggel harcoltak, a krími tatár-örmény származású Jamala tavaly megnyerte Ukrajna színeiben a fesztivált egy olyan dallal, ami az oroszokat bírálta. Bár az 1944 című szám a Sztálin által a tatárok ellen elkövetett népirtásról szólt, Oroszországban úgy értelmezték a sorokat, hogy azok a Krím-félsziget két évvel azelőtti orosz megszállását bírálják. Jamala ugyanis két esztendeig meg sem tudta látogatni ott élő, kilencvenéves nagyapját. Vezető orosz politikusok tucatjai vetették fel, hogy hazájuk többé nem indul a versenyen, mert a fesztivál rendezői lejáratták Oroszországot.

Ez csalás!

Nem telik el úgy Eurovízió, hogy bizonyos országokban ne kiáltanának csalást. Ám a 2013-as svédországi verseny kapcsán konkrét bizonyítékok kerültek elő arról, hogy Azerbajdzsán versenyzője, Farid Mammadov tömeges csalással lett majdnem első, végül második a fesztiválon.

Litvániában – ahonnan maximális 12 pontot kapott az azeri versenyző – egy újságíró rejtett kamerával leplezett le egy férfit, aki azt mondta: tömegesen adtak fejenként húsz eurót és egy-egy SIM-kártyát diákoknak, hogy a szavazás alatt annyi SMS-t küldjenek az azeri énekesre, amennyit csak tudnak.

Extrém finnek

Ha a furcsábbnál furcsább eurovíziós indulókat próbáljuk rangsorolni, alighanem Finnország viszi el a pálmát. 2006-ban egy szörny- és zombimaszkokban fellépő heavy metal zenekar, a Lordi nyerte meg a fesztivált, pedig finn egyházi vezetők még az ország elnökét is kérték: ne ők induljanak, mert szerintük sátánisták.

2015-ben pedig egy szellemi fogyatékos tagokból álló punkbandát szavaztak be a versenyre, a Pertti Kurikan Nimipaivatot. Az együttes sajnos nem jutott a döntőbe.

Friderika volt eddig a legjobb

Hazánk 1993-ban csatlakozott az Európai Műsorsugárzók Uniójához (EBU), és rögtön 1994-ben érte el az eddigi legjobb helyezést a szervezet dalversenyén. Bayer Friderika a negyedik lett a Kinek mondjam el vétkeimet? című, melankolikus dalával. Az akkori versenyszabályok szerint magyarul adta elő.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek