A médiahatóság több alkalommal is vizsgálta és büntette már az RTL Klub sikersorozatát, az Éjjel-Nappal Budapestet, mert kifogásolhatónak vélték a szexualitás, az agresszivitás és a kábítószer-használat bemutatását.
A vizsgálódások után most átfogó tanulmányt készíttetett a médiahatóság a sorozatról, amelyből többek között kiderült: veszélyes.
Az Éjjel-Nappal Budapest népszerűsége négy évvel ezelőtti indulását követően napról napra nőtt, mára a csatorna egyik húzóműsora lett, ezért főműsoridőben látható a képernyőn. Hasonlóan az RTL Klub ValóVilág című valóságshow-jához, ez is megosztó, vitakeltő, sokaknál kiveri a biztosítékot, de elnézve a nézettségi mutatókat, ugyanolyan hosszú szériában lesz műsoron, mint például a Barátok közt vagy a Mónika Show. Utóbbi szintén borzolta a kedélyeket, nem egy büntetést nyelt be az RTL Klub miatta.
A Médiatanács megbízásából készült tanulmány az Éjjel-Nappal Budapestről több dologra hívja fel a figyelmet. Többek között arra, hogy túlnyomórészt alacsony iskolázottságúak nézik a műsort, de még ők sem tartják követendő példának a szereplők viselkedését. A sorozatot követők 59 százaléka úgy vélekedett, túl nagy hangsúlyt fektetnek a szexualitás bemutatására.
Kíváncsiak voltunk, hogy a tanulmánynak lesz-e bármiféle következménye, az RTL Klubot és a Médiatanácsot is kérdeztük.
– A műsor meggyőződésünk szerint egyáltalán nem veszélyes, ráadásul Németországban is ugyanez a tartalom látható. Ezek mellett sajnos nem tudunk érdemben reagálni egy olyan tanulmányra, amelynek pontos módszertanát, mintavételét, szempontrendszerét és egyéb részleteit nem ismerjük – reagált a csatorna.
A hatóság is válaszolt kérdéseinkre: „Az NMHH változó rendszerességgel készít tanulmányokat a különböző médiumok tartalmára vonatkozóan. A tanulmány eredményei önmagukban nem vonnak magukkal jogi következményeket. A felmérés és a tanulmány ugyanakkor számos aggályos elemre, illetve a lehetséges veszélyekre világít rá” – írták többek között.
Nem először vizsgálja a Médiatanács az RTL Klub fikciós sorozatát, többször kifogásolta a korhatár-besorolást, több tízmillió forint bírságot volt már kénytelen kifizetni a tévé.
2013-ban 14 millió forintra büntették a csatonát „a kiskorúakat védő rendelkezések megsértése miatt”.
2014-ben: 40 millió forint – téves korhatár-besorolás és vélelmezhetően jogsértő termékmegjelenítés miatt
2016: 7,5 millió forint – túl enyhe korhatár-besorolás miatt