Anyák ezrei hálásak neki, tévénézők millióinak kedvence volt, most elhanyagolt, gazos Czeizel Endre sírja, idegenek járnak a temetőbe gondozni. Közben tízmilliós örökségén vitázik a családja.
Lassan két éve, hogy az ország legismertebb orvos-genetikus professzora, akinek családok ezrei köszönhetnek gyermekáldást, Czeizel Endre elhunyt. Földi maradványait az Óbudai temetőben helyezték örök nyugalomra. Vagyonán, hagyatékán időskori szerelme és törvényes felesége a mai napig vitázik, bíróságon harcolnak igazukért. Ám nagyon úgy tűnik, hogy mindkét félnek fontosabb a több százmilliósra becsült vagyon, mint annak emléke, aki élete munkájával előteremtette. Czeizel doktor sírja legalábbis erről árulkodik.
A professzor sírja ugyanis olyan elhanyagoltan áll, mint azoké, akik örökös és hozzátartozók nélkül mentek el. Majdnem két évvel a halála után még nincs sírköve, a föld gazos, néhány hervadt növény kókadozik rajta a nyári melegben. Fejfája kissé megdőlve tudatja, hogy ki nyugszik a földben. A sírral leginkább olyan anyukák törődnek, akik sokat köszönhetnek a professzornak, a segítségével sikerült teherbe esniük, családot alapítaniuk. Egyikük, aki rendszeres látogatója lehet az emlékhelynek, nemrégiben kigazolta és friss virágokkal is beültette Czeizel sírhelyét. Ez a Facebook egyik kismamacsoportjába írt bejegyzésből derül ki: „Ígéretemhez híven elmentem és kigazoltam Czeizel professzor sírját. Vettem rá négy virágot (sajnos az anyagi lehetőségeim nem engednek többet, ezt is a lányok nyaralási pénzéből vettem el). A sírás fojtogat, hogy egy ilyen embernek, mint ő volt, csak ennyi jut” – írta az anyuka, aki képeket is csatolt bejegyzéséhez.
A síron, a virágok mellett helyet kaptak kisebb-nagyobb, festett kövek, nyilván az anyuka gyerekei festették, akik az életüket köszönhetik a genetikusnak.
Egy temetkezési vállalkozó szerint minimum fél évet kell várni a temetés után, hogy sírkövet lehessen készíttetni, ennyi idő ugyanis, hogy a koporsóra helyezett, süllyedő föld beálljon, és később ne süllyedjen meg a nehéz kő alatt. Csakhogy a földsírt is ki lehet gazolni, be lehet ültetni virágokkal, rendben lehet tartani.
Czeizel Endrét 2015. szeptemberében kísérték utolsó útjára.
A családtagokat pénteken próbáltuk elérni, de nem jártunk sikerrel.
Négyszázmilliós a vagyon
Czeizel Endre az utolsó éveiben nem csak tudományos munkáival és kutatásainak eredményeivel kapcsolatban szerepelt az újságokban. Nyíltan vállalta, hogy bár házas ember, beleszeretett Dórába, aki két gyermekkel ajándékozta meg. A genetikus kétlaki életet élt: hol Dórával, hogy a feleségével, Erzsébettel töltötte az éjszakát.
Az orvos halála után a szerető bejelentette, százmilliós örökségre tart igényt – ebből szeretné felnevelni a gyerekeket, akik közül a második mesterséges megtermékenyítés útján fogant. A család ezt sosem fogadta el, mivel a vagyon nagy része a családi cég tulajdona, ennek tulajdonosai pedig a genetikus idősebb gyermekei. Dóra értékbecslőhöz is fordult, hogy mérje fel a vagyon értékét, attól tartott ugyanis, hogy megkárosíthatják, és a hagyatéki eljárás idejére eltüntetik Czeizel nagyértékű festményeit. A vagyonbecslő nemcsak festményeket, hanem ékszereket, szobrokat, szőnyegeket is számba vette, és értéküket 70–100 millió forintra taksálta. Az örökségül hagyott ingatlanok értéke 300 millió forintot tett ki.
A genetikusnak első házasságából három, utolsó feleségétől, Dórától pedig két gyermeke született. Végrendeletet nem írt, így elvileg a törvényes öröklési rendnek kellett volna érvényesülnie.