<p>Már otthonában lábadozik Tordai Teri Jászai Mari-díjas színésznő, aki nemrégiben csípőprotézist kapott. A beültető műtét után egyelőre csak mankóval tud sétálni.</p>
Kemény fából faragták a hetvenöt éves színésznőt, aki azt tervezi, hogy a hónap végén már visszatér az Újszínházba, és többek között Esztergályos Cecíliával elkezdi próbálni a Zserbótangó című darabot, aminek van egy különös vonatkozása is.
– Ugyanabban a kórházban, ugyanabban a kórteremben feküdtem, ahol annak idején Cili is, amikor csípőprotézist kapott – meséli Teri, majd jókedvűen folytatja. – Féltem a műtéttől, de belenéztem az orvosom szemébe és azt mondogattam magamnak, én ebben az emberben hiszek. Az operáció után hét nappal már itthon voltam. Hetente négyszer jön hozzám a gyógytornász, és mindent megteszek annak érdekében, hogy minél előbb visszatérhessek a színpadra, na és újra teljes értékű nagymama lehessek, bár egy kicsit lassabb tempóra fogom majd magam. A protézisemre úgy tekintek, mint egy tartóoszlopra: a lábacskám már négyhetes.
A művésznő egész életében tudatosan óvta az egészségét, rendszeresen sportolt és szerinte ennek az odafigyelésnek köszönheti azt is, hogy hamar erőre kapott a beavatkozás után.
– Hetvenöt év az csak hetvenöt év – indokolja viccesen, ezek ellenére miért volt szükség operációra. – Soha nem hagytam ki az éves szűrővizsgálatokat, és az idén derült fény a nagymértékű csípőkopásra. Egyik pillanatról a másikra jött, hisz nem éreztem fájdalmat, jól voltam. Belevágtam a műtétbe, és másokat is biztatok, hogy a félelem ellenére hallgassanak az orvosukra, mert nagyon fontos, hogy időben kerüljünk segítő kezekbe.
Tordai Teri végül a színházi évad befejezése után feküdt műtőasztalra, mert nem szerette volna kollégáit cserbenhagyni. Lánya, Horváth Lili színésznő és három unokája gyakran meglátogatja, ám a mindennapok apró nehézségeivel egyedül kell megküzdenie. És ez az a pont, ahol újra segítségére siet a humorérzéke.
– Előfordult, hogy a mankók kiestek a kezemből, hajolnom viszont még nem szabad. Ráadásul van két kutyám, akik olyan jó fejek, hogy hozzám lassultak, de enni azért kell adnom nekik. Szóval kitaláltam, hogy egy gumiszalagot kötök a mankóra és a másik oldalát a nyakamba teszem. A kutyáknak pedig hosszú nyelű lapáttal adok enni. Ez a hiúságomat sem bántja, mert még jól is néz ki.
Az emberi szervezet egyik legnagyobb ízületének kicserélése, testidegen anyaggal történő pótlása nagy megterhelést ró a szervezetre. A leggondosabb vérzéscsillapítással és a műtét utáni időszakkal együtt közel félliteres vérvesztéssel kell számolni, mely az idősebb betegeknek pluszmegterhelést jelent a mechanikus beavatkozáson kívül.
Az operáció a mai kor színvonalán elvégezve is számtalan veszélyt hordoz, melyek között szerepel az esetleges nagyér- és idegsérülés, a korai, illetve késői fertőző és tromboembóliás szövődmény. A műtét utáni teljes gyógyulási idő általában három hónap.
Jelenleg a csípőprotézis-műtétekre fél éven belül van a várakozási idő. Javasolt nagy egészségügyi centrumban elvégeztetni, ahol a beavatkozás napi rutinnak számít. Magánszektorban várakozási idő nélkül, egy-másfél millió között mozog a műtét ára.