Úgy tűnik, Sárosdi Lilla vallomásával nemcsak a saját lelkében, hanem más színésznőkben is felszakította a régi vagy nagyon is friss sebeket. A Bors munkatársa a Facebookon olvasta, hogy Puskás Peti barátnője, a harmincéves Eke Angéla is csatlakozott azokhoz a színésznőkhöz, akik megosztották a közösségi oldalunkon azt, hogy velük is történt a nemrég kirobbant Marton-ügyhöz hasonló.
A barátnője őszinte vallomása Puskás Petit is megdöbbentette.
– Sokat beszélgettünk korábban is erről Angélával. Nagyon meglepődtem az egészen, és természetesen szíven ütött, hiszen a szerelmemről van szó. Sokkal sötétebb háttere van ennek az egésznek, mint elsőre látszik. Szomorú, hogy egyelőre nem mindenki meri elmondani pontosan, ki zaklatta – mondta a Borsnak az X-Faktor mentora. Lapunk megkereste a csinos színésznőt is, és arra kértük, hogy elevenítse fel a saját történetét.
– Velem évekkel ezelőtt történt hasonló eset, aminek a részleteivel nem állok a nyilvánosság elé. A támadó személyét illetően sem az a lényeg, színházi ember-e vagy sem, hanem hogy hatalmi visszaélés történt – kezdte a Junior Prima Primissima-díjas színésznő, akinek szavaiból érezni lehetett, hogy megviselte a néhány éve történt zaklatás.
Eke Angéla úgy véli, hogy Marton László ügyével még messze nincs vége a botránynak. Sőt!
A lavina még csak most indult el. A színházi öltözőkben sorra nyílnak meg egymásnak a színésznők, és valamennyien arról beszélnek, mit és hogyan kellene cselekedniük.
– Nehéz idők várnak az egész színházi világra. Amióta felszínre jöttek a történetek, a kollégáimmal sokkal nyíltabban meséljük egymásnak a tapasztalatainkat. Borzalmas és egybehangzó elbeszéléseket hallottam. Félelmetes, hogy ki tudja, melyik lesz a következő színház, ahol kiteregetik a szennyest. Megterhelő ez lelkileg a szakmában, régi sebek, fájdalmak és félelem, sokan ezért nem mernek megszólalni. Nagyon sok titok lapul a színfalak mögött. Az bánt, hogy ezek a történések megpecsételik a szakmánkat, pedig ez a jelenség más területeken is tapasztalható. Nekünk, művészeknek az a dolgunk, hogy ezt a társadalmi problémát a saját eszközeinkkel, méghozzá a színpadon dolgozzuk fel – mondta a Borsnak Angéla.
Lapunk szombaton elsőként írta meg, hogy nem Marton László az egyetlen színházi vezető, aki érintett lehet a zaklatási botrányban.
Sok újságíró kereste Marton László ügyével kapcsolatban a Vígszínház több színészét is, akik egytől egyig hárították kérdéseinket. Eddig. Wunderlich József, a teátrum egy fiatal színésze megtörte a csendet, nyilvános levelében egyben Eszenyi Enikő színházigazgatóhoz is szólt. „Gazdasági szempontból az az elsődleges, hogy az „üzemmenet” (a napokban többször hallottam ezt a szót) vagy ahogy néha a munkamennyiség miatt hívjuk, „a gyár” ne álljon meg; nekünk viszont néha meg kell állnunk, hogy egymás szemébe nézzünk – mint emberek, mint gondolkodótársak. Emberi kötelességünk – írta a színész, aki úgy fogalmazott, „nem várhatjuk mindig a megoldást Enikőtől, vagy Várnai Pétertől, vagy egy képzeletben magunk fölé rendelt valakitől, akire könnyedén mutogatunk bizonyos konfliktusokból való menekülésként”.
– Az egészséges párbeszédet és kommunikációt nekünk kell létrehoznunk. Egymásért és
a színházért – magyarázta Wunderlich, aki azt is leírta, mint a többi társulati tag, eddig ő is félt megnyilvánulni.
Az utóbbi eset súlyát jól mutatja, hogy online felületünkön rekordszámú olvasó volt kíváncsi a cikkre, színészek, rendezők, díszlet- és jelmeztervezők osztották meg a Facebook-oldalukon, majd szinte minden hozzászóló egyértelműen azonosította a férfit.
A színészek és színésznők saját oldalukon nyilvánosan vállalva, de mégiscsak privát beszélgetéseikben többször is megneveztek egy egyébként köztiszteletben álló férfit, és már csak idő kérdése, ki lesz az, aki az áldozatok közül elsôként vállalja a nyilvánosság előtt is azt, amit a rendező tett vele. A hozzászólók mindannyian úgy vélik, a cselekmények olyan súlyosak, hogy azokért börtönbüntetés járna.
Ám mivel ezek még mindig csak feltételezések, egyetlen áldozat sem vállalta, hogy névvel elmondja, kiről beszél, a rendező nevét továbbra sem írjuk, nem írhatjuk le. Az idézett hozzászólásokból ezért mind a férfi, mind a munkahelye nevét kitöröltük, és így közöljük.
– Mindenki tudja a szakmában, hogy mi ment/megy a … színházban. Azok a molesztált fiatal fiúk, akik a zaklatás ellenére az …-ben maradtak, nem fognak beszélni, maximum azok, akik emiatt jöttek el onnan – vélte egy hozzászóló, akihez azonnal csatlakozott egy másik:
– …-nak börtönben a helye. Kiskorúakat rontott vagy próbált megrontani! A …-nak szintén (de ő lányokat), ennyi! Borzalom, hányinger! – írta egy másik hozzászóló, ezúttal egy színésznő, aki egy másik rendezőt is megnevezett.
– Na végre, meghurcolják őt is! Nagyon megérdemli – írta egy negyedik személy.
Az érintett rendezőt tehát többen is megnevezték, és mindössze idő kérdése, hogy ki lesz az, aki a nyilvánosság előtt is ki meri mondani a nevét.