Minden túlzás nélkül állíthatjuk, a Sárosdi Lilla indította botrány úgy terebélyesedik, mint a lavina. Minden azzal van tele: kivel milyen hasonló eset történt.
Sárosdi Lilla előtt korábban senki nem mert beszélni arról, Magyarországon is létezik az a bizonyos, sokat emlegetett szereposztó dívány – utána viszont sorra jelentkeznek színésznők a saját történetükkel. Az pedig pláne nem fordult elő, hogy valaki meg is nevezze zaklatóját. A színésznő azonban csütörtök délelőtt elárulta, ki az a férfi, aki húsz évvel ezelőtt egy autóban szexuális együttlétre próbálta rávenni, miközben a férfi barátja önkielégítést végzett mellettük. A színésznő úgy fogalmazott, azért áll ki ismét a nyilvánosság elé immár a névvel együtt, mert az utóbbi időben egyre nagyobb volt a nyomás rajta, hogy bökje ki a nevet. Hát kibökte: Sárosdi azt állítja, zaklatója Marton László volt.
Azért nevezte meg Martont, mert más áldozatok is felbukkantak
A színésznő azért törte meg a csendet, mert jelentkeztek nála a rendező más áldozatai is – mondta el a Hír Tv Egyenesen című műsorában Schilling Árpád rendező, a botrányt kirobbantó Sárosdi Lilla férje. A színésznő kétszer is összefutott korábbi zaklatójával, ez olyan volt számára, mint egy jel, ami egybe is esett a Weinstein-botránnyal.
A most 74 éves férfi korábban igazgatta a Vígszínházat, ma a főrendezője, valamint a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) oktatója. A színésznő szerint húsz évvel ezelőtt így történtek az események: „a nagyrendező térdel a kocsiülésen, letolt sliccel, pici, löttyedt hímtagja limbál a szemem előtt.
– Puszild meg! – hallom az instrukciót” – emlékezett vissza eredeti bejegyzésében Lilla. Martont tegnap többször is próbáltuk elérni, hiába, senkinek nem vette fel a telefont, hogy elmagyarázza, szerinte mi történt. A rendező közleményt adott ki, amiben azt írta, ő ártatlan, Sárosdi kijelentése minden valóságalapot nélkülöz.
Ezt közölték az intézmények
Az SZFE közleményben reagált Marton és Sárosdi ügyére. „Az egyetem nyilvántartása szerint az elmúlt évtizedekben nem fordult elő zaklatási ügy az intézményben. Egyetemünk egyetlen oktatójával szemben sem kellett az intézményben etikai vizsgálatot folytatni” – írták. Marton jelenlegi munkáltatója, a Vígszínház szintén közleményben reagált a vádakra. „A Vígszínház a szabadság, a méltóság, valamint a becsület elleni minden támadást a leghatározottabban elítél. Ezen értékek védelme mindig is a legalapvetőbb feladataink közé tartozott és tartozik” – olvasható a kurta írásban.
– Rágalom! Ezért kénytelen vagyok a megfelelő lépések megtételére – írta a rendező.
A semmiből léptek elő
Nem csak Sárosdi Lilla volt az egyetlen, aki beszélt. Papadimitriu Athina éppen lapunk hasábjain mesélt arról, hogy Réka lányát a Színművészetire való felvételikor szexuális bántalmazás érte. Teszári Nóra műsorvezető, Horányi Juli énekesnő és Szabó Patrícia újságíró is közzétette, érte őket szexuális abúzus, zaklatás. Földes Eszter szintén a Borsban mesélt arról, szerinte is létezik a szereposztó dívány. Osvárt Andrea a TV2 Mokka tegnap reggeli adásában számolt be róla, hogy őt éppen az a Harvey Weinstein próbálta rávenni szexre, aki miatt Amerikában az egész ügy kirobbant.
Csakhogy az egyetem jelenlegi és korábbi hallgatói petícióban fordulnak a rektorhoz és a kancellárhoz, hogy az intézmény vezetése mindaddig függessze fel Marton Lászlót minden, egyetemükön viselt tisztsége és feladata alól, amíg szexuális zaklatási ügyében hitelt érdemlő módon be nem bizonyosodik bűnössége vagy ártatlansága. A levelet Markó Róbert rendező rakta ki a Facebookra, és azt írja, hogy egy óra alatt 114-en írták alá. A lavina tovább gurul...
Marton László felfüggesztését követelik
Marton László felfüggesztését követelik A Színház- és Filmművészeti Egyetem korábbi és jelenlegi diákjai petícióban fordulnak az intézmény rektorához és kancellárjához, melyben Marton László felfüggesztését kérik. A levelet Markó Róbert, a Vaskakas Bábszínház rendezője, művészeti vezetője tette közzé a Facebookon. A követelést bő egy óra alatt 114-en írták alá.
Milliós tétel is lehet
Dr. Lichy József szerint Sárosdi Lillának akkor lehet esélye megnyerni egy esetlegesen ellene indított pert, ha megfelelő bizonyítékokkal tudja alátámasztani az erőszakkal kapcsolatos állítását. – Ez lehet képfelvétel, hangfelvétel, SMS, amiben elnézést kérnek tőle a történtekért, ilyesmi. Minden a bizonyítottságtól függ. Ugyanakkor rengetegszer fordul elő olyan, hogy sejti mindenki, hogy történt valami, de nem lehet bizonyítani. Ha egy személyiségjogi perben bepereli a férfi a nőt, és a nő nem tudja bizonyítani, hogy a férfi zaklatta őt, viszont életszerűen, részletekbe menően előadja, akkor hiába tagad a férfi, a bíró – ha karakán – bizonyíték hiányában is veheti bizonyítottnak az ügyet. Ha Sárosdi elveszti a pert, akkor rágalmazásért, becsületsértésért pénzbüntetésre ítélhetik, ami véleményem szerint ötszázezer és egymillió forint közé eshet.