<p>Fülöp herceg megtagadta a származását, hogy feleségül vehesse szerelmét, a brit trónörököst, de később más nők társaságát kereste. Hetven éve tartó szerelmük titka a humor, a tolerancia és a türelem.</p>
Kerek évfordulót ünnepel II. Erzsébet királynő, aki amellett, hogy a leghosszabb ideje trónon ülő brit uralkodó, jó eséllyel pályázhat a „legrégebb óta házasságban élő” címre is. Hetven éve állt oltár elé Fülöp herceggel. Közel nyolc évtizede tartó szerelmük nemcsak példaértékű, de mesébe illő is.
Szerelmük 1939-ben kezdődött, amikor VI. György a családjával látogatást tett a dartmouth-i tengerészeti akadémián. A 13 éves Erzsébetet és húgát, Margitot az akkor Görögország és Dánia hercege címet viselő 18 esztendős Fülöp gondjaira bízták, piknikeztek és teniszeztek a parton. A nap végén nehéz volt a búcsú: nemcsak Erzsébetnek, de a délceg ifjúnak is, aki hosszasan követte csónakban evezve a királyi családot szállító jachtot.
Történetük shakespeare-i drámába illően folytatódott, ugyanis brit herceget szántak férjül Erzsébetnek, aki sorra utasította el a kérőket, s dacosan egyre csak Fülöpöt emlegette. A király végül, remélve, hogy ez csak kamaszkori fellángolás, megengedte, hogy levelezzenek. Üzenetváltásuk mindennapossá vált, s Erzsébet lerágta a tíz körmét, ha nem kapott választ a második világháborúban hajóparancsnokként harcoló Fülöptől.
Hogy a férfi életben maradt, égi jelnek vették, s a háború után alig egy évvel, 1946 nyarán a német származású Fülöp megkérte VI. Györgytől Erzsébet kezét. Elszántságát mutatta, hogy a frigy kedvéért lemondott görög és dán hercegi címéről, s felvette a brit állampolgárságot. Esküvőjüket 1947. november 20-án tartották a Westminsteri apátságban. (Itt házasodott 2011-ben unokájuk, Vilmos és Katalin is.)
Házasságuk első évei gondtalanul teltek, 1948-ban megszületett Károly, majd két év múlva Anna. 1952. február 6-án meghalt a király, s a 25 éves Erzsébet került a trónra. Óriási felelősség hárult rá, s Fülöp is nehéz helyzetbe került. Rendre leintették ötleteit, felesége árnyékába került. Szó szerint: megjelenéseken néhány lépéssel lemaradva kellett követnie őt. II. Erzsébet elsősorban királynő, édesanya volt, s csak ezután feleség.
Nem véletlenül kaptak szárnyra olyan hírek, hogy a herceg más nőkkel múlatta rengeteg szabadidejét, s hogy neje, hogy elkerülje a botrányt, nem vett róla tudomást. Nem úgy, mint az édesanyja. Állítólag Fülöp, hogy távozásra bírja kellemetlenkedő anyósát, kikapcsoltatta a fűtést a lakosztályában.
A királynő végül békejobbot nyújtva, Fülöp kezébe adta a család és a személyzet irányítását, majd egyre több tisztséget kapott, 785 szervezetnek vállalta a védnökségét, s több mint huszonkétezer hivatalos eseményen vett részt. A mostanra 96 éves herceg az elmúlt években sorra adta át feladatait, nyáron vonult vissza hivatalosan.
Aranylakodalmukon Erzsébet a „sziklájának” nevezte Fülöpöt, aki elárulta: kapcsolatuk titka a humor, tolerancia és a türelem – s a királynőből egyik sem hiányzik. A palota bennfenteseinek nyilatkozatai szerint Erzsébet még mindig pirulós tiniként viselkedik, ha Fülöp megdicséri a ruháját vagy az új frizuráját.