<p>Nemcsak a fakanál, a traktor kormánykereke is jól áll Wossala Rozina kezében. A Konyhafőnök VIP zsűritagja akkor próbálhatta ki az erőgépet, amikor marhákkal barátkozott egy gazdaságban. </p>
Nem sokon múlt, hogy tehenészlánynak csapjon fel Wossala Rozina a Konyhafőnökzsűritagja, aki az elmúlt időszakban többször egy zselici “tehénparadicsomban”, ahol a tejelő állatok ezreivel barátkozott össze. Az étteremtulajdonos a Borsnak elmesélte, hogy nem csak tehénszagúan, de élményekkel gazdagon tért haza.
– Az elmúlt időszakban nagyon sok időt töltöttem Zselicben, szerettem volna minél jobban megismerkedni a tejfeldolgozással foglalkozó családdal – mesélte lapunknak Rozina. – Így tudtam meg azt, hogy a teheneknek ők maguk kaszálják a szénát, vagyis nem kaszálják, hanem traktorral silózzák. Nagyobb a traktorok kereke, mint én magam. Alig vártam, hogy kipróbálhassak egy ilyen gépezetet. Először félve adták oda, de aztán megtanították, hogyan kell használni, úgyhogy elszabadultam a birtokon. El lehet engem képzelni, ahogy föl-le traktorozom a Somogyban… Száguldás, ez történt – mesélte nevetve Rozina, hozzátéve: a zsileci tehenek ennivalóját külön “szakács” állítja elő a somogyi ősgyepből, amely tizenhat féle gyógynövényt tartalmaz, miközben a telepen naponta több boci is születik.
– Borjúszületésnél nem sikerült jelen lennem, viszont láttam, ahogy egy-két órás bocik próbálnak lábra állni, és részt vettem az első etetésükben is. Fantasztikus volt! Egyébként igazak a legendák, miszerint az állatok zenét hallgatnak fejés közben: előfordult, hogy beléptem a fejőházba, és épp Lady Gagát hallgattak a tehenek – mesélte vidáman Wossala Rozina.
A zselici tiszta égbolt alatt tartott 5420 szarvasmarhát a 16 gyógynövényt tartalmazó somogyi ősgyeppel táplálják. Ezek a jószágok adják a tejet ahhoz az emelt fehérjetartalmú tejtermékcsaládhoz, amilyet Magyarországon elsőként az idén 24 éves, kaposvári székhelyű és száz százalékban magyar, családi tulajdonú FINO-FOOD Kft. fejlesztett. A plusz harminc százalék tejfehérjét tartalmazó tejtermékek nem fehérje hozzáadásával, hanem a tej sűrítésével készülnek. A telephelyeken élő 2400 fejhető tehén által adott tej átlagosan 3,85 százalékos zsírtartalommal rendelkezik.