A Princ, a katona című sorozat nem titkolt célja a sorkatonai szolgálat népszerűsítése, a nézők hazafias nevelése volt. Az 1966-ban rögzített szériában tizenhárom részen keresztül, harminc-negyven perces etapokban követhettük nyomon a csajozásban verhetetlen autószerelő, Princ közkatonai kalandjait. A címszerepet Fejér Tamás rendező a jóképű, akkoriban huszonnegyedik életévét taposó Ernyey Bélára bízta, aki egy csapásra az ország kedvence lett. Hatására a kisfiúk újra katonásdit kezdtek játszani, a lányok és aszszonyok szerelmes rajongással tekintettek rá. A didaktikus mondanivaló ellenére a nézők jól szórakoztak a katonaéletbe nehezen beilleszkedő, kissé link szépfiú kalandjain.
Rémai László (becenevén, Princ) autószerelő nappal egy szervizben dolgozik, délutánonként egy maszeknál „fusizik”. Munkáiból adódóan van pénze, a természet sem fukarkodott vele, jóvágású legény, így a lányok körberajongják, amit ő ki is használ. Imád szórakozni. A kellemes életnek egy csapásra vége szakad, amikor megkapja honvédségi behívóját. Kedvetlenül vág neki a kétéves szolgálatnak, és önmagához hűen, már az első napokban bajba kerül.
A sorozat híven tükrözte a korszak hivatalos értékrendjét: megjelent benne a derék munkáscsalád, a szolid otthon, a becsületes vállalati munka, a fegyelmezettség, de elítélendő példaként a pénzhajhászás, a kétes vállalkozás és az ügyeskedés is.
Budapesten, Sopronban, Egerben is forogtak a kamerák. A legfontosabb helyszín a valóban létező, de már bezárt Dobó István Laktanya volt, így a színészek sok időt töltöttek Egerben. Ernyey Béla hamar fel is fedezett magának egy éttermet, ahol ízletesen készítették kedvencét, a békapörköltet.
– A vendéglőben előre megrendeltem a pörköltet. A forgatás azonban elhúzódott, ezért úgy döntöttem, magamon hagyom a katonai jelmezemet, abban megyek vacsorázni. Egy falatot sem sikerült ennem, mert megjelent az asztalom mellett a katonai rendőrség. Kérték, igazoljam magam, miért vagyok ott, van-e rá engedélyem? Hiába bizonygattam, színész vagyok, elvezettek a katonai őrszobára. Mire sikerült igazolnom, hogy ki vagyok és miért viselek egyenruhát, a vendéglő már bezárt – meséli nevetve a színész.
Ernyey Béla 1965-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Korán felfedezte magának a nemzetközi színházi és filmes világ. A bécsi teátrumban sokáig dolgozott. Nemcsak színészként, hanem fotósként, íróként, műsorvezetőként és énekesként is számon tartjuk. Egy magyar nábob, Bob herceg, Bors, Nápolyt látni és…, Ártatlan gyilkosok – felsorolni is lehetetlen, hány alkotásban láthattuk. Harmadik felesége, a nála harmincnyolc évvel fiatalabb Balaton Dóra oldalán 2009 óta boldog.
Az ő elmondásából tudjuk azt is, hogy a sorozat rendkívül szoros munkamenet alapján, egy nyár alatt készült, mert a színházak csak így tudták engedélyezni művészeiknek a szereplést: Esztergályos Cecília, Gobbi Hilda, Hámori Ildikó, Pécsi Ildikó, Zenthe Ferenc, Szabó Gyula, Madaras József – csak néhány név azok közül, akiknek az alakítása emlékezetessé tette a sorozatot. A feszített forgatási rendet Ernyey is megérezte.
– Nagyon fáradt voltam, rendszeresen aludtam a szünetekben. Az egyik asszisztensnek az volt a dolga, hogy felébresszen, amikor a kamera elé kell állnom – emlékezett a 75 éves színész.
Fáradtság ide, fáradtság oda, a Princ, a katona emlékezetes magyar sorozatként vonult be a hazai film történetébe.