Egy komáromi férfi még az ezredfordulón megírta Exupéry világhírű regényének, A kis hercegnek a folytatását. Gábris János A második látogatás című könyvének hivatalos kiadásához még az eredeti mű jogtulajdonosával is felvette a kapcsolatot, de csalódnia kellett.
– Koncz Zsuzsa dalát hallgattam a kis hercegről, amikor először olvastam a művet, a hetvenes években. Aztán az életem részévé vált, a történet pedig akaratlanul is beépült a mindennapjaimba. Több magányos karácsonyomon utolért hangjáték formájában is. Novellákban lemodelleztem a figurákat, aztán a harmadik magányos karácsonyon tollat ragadtam.
Mintha diktálták volna… – idézte fel műve keletkezéstörténetét a 65 éves szerző.
A huszonhét A4-es oldalból álló kézirat bő három hét alatt készült el, s mint utólag kiderült: éppen az eredeti mű írójának, Antoine de Saint-Exupéry születésének századik évfordulójára készült el.
– A kéziratot és az illusztrációkat 2001-ben elküldtem a szerző jogutódjának Franciaországba, de sajnos a kiadási engedélyt letiltották 2044-ig. Franciául jött a válasz, azt gyanítom, még arra sem vették a fáradságot, hogy a magyar szövegbe beleolvassanak. Hivatalosan próbáltam eljárni, de vannak kalózkiadások is – magyarázta a Borsnak a korábban irányítástechnikai műszerészként dolgozó, hobbicsillagász férfi.
– Az eredeti regényben keveselltem az érzelmet, ezek a kapcsolatok nagyon le voltak szűkítve a sivatagban. Csak a pilótával, a rókával és egy kígyóval tudott találkozni a kis herceg, nálam viszont bővült a kör: egy lányba is szerelmes lett, aki a báránya szájkosarára bőrszíjat rajzolt – mesélte a szerző, akinek műve az illusztrációkkal együtt egy százoldalas könyv lenne.
Gábris János egyébként 11 éves kora óta ír, s van egy másik meséje is, ami jelenleg illusztrálás alatt áll. Emellett rengeteg novellát, verset és hangjátékot is alkotott már.