Esküvőre és családalapításra készül a siket szépségkirálynő, akinél benne van a pakliban, hogy hallássérült csemetéje lesz. De ez sem őt, sem vőlegényét nem tartja vissza a gyerekvállalástól.
Forrás: Zsolnai Péter
Nyár végén esküszik Weisz Fanni és vőlegénye, Hajmásy Péter. A szerelmesek lázasan készülnek a nagy napra, és mindemellett a családalapítással sem akarnak tovább várni.
– Peti nagyon szeretne gyereket, mondjuk én is! Nem akar öreg apa lenni. És most minek várjunk? – kezdte Fanni, amikor Dallos Bogi 7kornálam! című sorozatában a gyerektéma került porondra.
– Most már mondjuk ezt elrontottam. Harmincéves vagyok, én egy fiatal apuka szerettem volna lenni – vette át a szót Péter, aki úgy érzi, most még pont időben vannak. Fanni 92-es, én 88-as, és szerintem itt az idő. Nagyon úgy tűnik, hogy mi már nem szeretnénk mást. Úgy néz ki, Fanninak nem lesz most más pasija, nekem most nem lesz más csajom, aztán majd meglátjuk, ugye. De nem! – vélekedett kissé közömbösnek tűnően a vőlegény, aki azt is elárulta, két gyereket, egy fiút és egy lányt szeretnének.
5 évesen derül ki biztosan
Fanni persze repes az örömtől, hogy szerelmük ilyen komolyra fordult, és nemsokára feleség, majd családanya lehet, de siketként azért átfutott a fején a gondolat, vajon párja mérlegelte-e, hogy születendő csemetéik hallássérültek is lehetnek?
– Megkérdeztem tőle, mi lesz, ha siket a gyerekünk? Azt mondta, hogy nem számít! Jaj, elsírtam magam – érzékenyült el egy pillanatra a modell, akinek félelme egyáltalán nem volt alaptalan.
A Bors több szakértőt is felkeresett, mennyi a valószínűsége annak, hogy hallássérült szülőnek hallássérült gyermeke születik. Illetve, hogy javít-e az arányon, ha – ahogy Fanniéknál is – az egyik szülő halló.
– Nyilván, ha genetikai az ok, akkor egy halló szülő növeli annak az esélyeit, hogy halló gyermekük szülessen – mondta dr. Fülöp Viktor szülész-nőgyógyász, klinikai genetikus szakorvos. Dr. Hadnagy János nőgyógyász pedig százalékokat is megosztott lapunkkal. – A siketségnek sok fajtája van, de egy biztos, jó százalékban halló gyerekek születnek ilyen esetben is. Ismereteim szerint 50–70% környékén van az arány – tette hozzá. Dr. Bense Tamás általános orvos pedig azt is elmondta, hogy a siketséget előre nem, csak a baba születése után lehet megállapítani.
– Siket szülők esetében részletes újszülöttkori hallásvizsgálatot végeznek. De amit ki kell emelni, hogy óriási szerepe van ilyenkor a halló szülőnek, hiszen ő lesz a domináns a gyerek későbbi beszédfejlődésében. Rengeteget kell foglalkoznia, beszélnie a látszólag még nem értő, nem visszabeszélő gyerekhez, hogy folyamatosan hangingerek érjék őt. Ez nagyon sokat segíthet, és olyan 4–5 éves korára derül ki biztosan, hogy siket-e – mondta az orvos.
Anyukája várja az unokát
Lapunk megkereste Fanniékat is, de nem akartak nyilatkoni a témában, viszont édesanyja, Léránt Ágnes készségesen nyilatkozott, aki már a legjobban várja a kisunokát. A jelbeszédet használó édesanya a Borsnak elmesélte, mekkora utat jártak be Fannival és a lány szintén siket bátyjával, így a tapasztalata óriási segítség lehet majd a fiatal szülőknek.
– Fanni, ha kéri a segítségem, mindig mellette leszek és támogatom, de semmiben nem dönthetek helyette. De szeretnék olyan nagyszülő lenni, mint a szüleim, akik mindenben segítettek és keményen kivették a részüket Fanniék neveléséből – mondta az édesanya, aki kiemelte az apa szerepét akkor is, ha nem lesz siket a gyermek. Az ő feladata lesz, hogy a jelbeszéd tanulására ösztönözze a gyereket.
– Nagyon sok függ attól, hogy milyen ember a halló szülő. Lesz-e türelme, vagy sem. A legfontosabb kérdés valójában az, hogy Fannit tudja-e olyan önzetlenül szeretni majd a jövendőbeli párja, hogy a gyermeket ösztönözze a jelnyelv tanulására, hogy harmonikus lehessen a baba-mama kapcsolat? Fel tudja-e vállalni, hogy a gyermek tanulja a jelnyelvet? De természetesen jómagam azon leszek, hogy a jelnyelvet anyanyelvi szinten tudja majd a kicsi elsajátítani – tette hozzá Ágnes.