<p>Két villanyszerelő és egy celeb. Mi a közös bennük? Mindhárman eltűntek, s a rendőrség szerint egyikük sincs már az élők sorában. Az igazság ára azonban jócskán különbözik.</p>
Amíg a kirakatügyek felderítésére százmilliókat költ a rendőrség, addig a „mindennapos” eltűnésekre jóval kevesebb erőforrásuk marad. A VV Fanni-ügyön dolgoztak a gyanúsítottat profilozó FBI-osok és hemogenetikusok is, akik vérből és más mintákból állapítják meg, hogy kinek a DNS-ét hordozzák. A nyomszakértőknek, pszichológusoknak, de a toxikológiai és igazságügyi szakértőknek is fontos szerep jut. A rendőrség speciális kutatóegységek segítségét is kérte, így a keresés zajlott víz alatt búvárokkal, s levegőben drónokkal és helikopterekkel. Mindennek az összköltsége a hírek szerint meghaladja a háromszázmillió forintot.
Rendőrszakmailag átlagos eset
A rendőrség erőforrásai az anyagiakat és az embereket tekintve is korlátozottak. Ha aránytalanul sokat fordítanak ezekből egy nyomozásra, akkor jóval kevesebb jut a többire. Óriási presztízsereje van egy ügy megoldásának, ha az újságok címlapján szerepel – magyarázza a Borsnak dr. Györei Péter büntetőjogi ügyvéd, aki korábban az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságának kiemelt főnyomozójaként is tevékenykedett.
– Felmerül a kérdés, mi lett volna, ha hasonló nagyságú erőforrásokat fordítanak a 2015 óta eltűntként körözött, 67 éves villanyszerelő, Orlik Vilmos felkutatására. Ha gyorsan sikerült volna pontot tenni az ügy végére, könnyen lehet, hogy az idén márciusban eltűnt Mácsik Zoltán ma is köztünk lenne – vélekedik a szakértő, aki szerint Novozánszky Fanni esete rendőrszakmai szempontból egy „átlagos” emberölés, csak az ügyet övező figyelem és az eltűnt személye teszi kiemeltté.
Nem keresték az eltűnt kocsit
Ahogy arról többször is beszámoltunk: a villanyszerelő mosonmagyaróvári családapa, Mácsik Zoltán fizetség reményében március 31-én találkozott munkáltatójával egy Győr melletti benzinkúton, ahonnan kocsijaikkal hajtottak tovább. Eleinte emberrablás miatt nyomoztak, aztán már nyereségvágyból elkövetett emberölés miatt vették őrizetbe a munkáltatót, É. Imrét. Az 52 éves Zoltán kocsiját azóta megtalálták, de őt hiába keresik.
É. Imrét egy másik férfi, Orlik Vilmos eltűnésével is kapcsolatba hozták. Ő szintén neki dolgozott, s kísértetiesen hasonló körülmények között veszett nyoma: szintén az autójával tűnt el, miután Imrével találkozott. Információink szerint sokáig nem is keresték a rendőrök a férfi kocsiját, egyszerű eltűnésként kezelték az ügyet, s mindössze közigazgatási eljárásban vizsgálódtak.
Zoli ma is köztünk lehetne
É. Imre jelenleg előzetes letartóztatásban van, legközelebb augusztusban döntenek a sorsáról. A megtört Mácsik családnak az elmúlt három hónapban se éjjele, se nappala, rettegnek attól, hogy a Zoltán megölésével gyanúsított férfit – holttest hiányában – szabadon engedik.
– Ha Orlik Vilmos ügyét komolyabban veszik a rendőrök, Zoli talán ma is köztünk lenne – mondja könnyeivel küszködve a Borsnak a felesége, aki osztja a büntetőügyvéd véleményét.
A Bors megkereste a Budapesti Rendőr-főkapitányság kommunikációs osztályát, azonban nem kívánták elmondani, mekkora összeget emésztett fel eddig a VV Fanni ügyében zajló nyomozás.