<p>A moziba kerülésekor senkit sem érdekelt, ma milliókat ültet le a tévé elé is a magyar származású rendező börtöndrámája.</p>
Ugyan már bőven elmúlt húszéves is, mégsem tud veszteni népszerűségéből A remény rabjai című film. A Stephen King egy rövidke regényéből írt mozi még mindig első a világ filmjeit összegyűjtő nemzetközi filmadatbázis (Imdb) ranglistáján, közel kétmillió néző szavazata alapján.
A Tim Robbins alakította Andy Dufresne, az ártatlanul elítélt bankár és börtönbéli barátja, a Morgan Freeman játszotta Ellis Boyd „Red” Redding megható története olyan film, amely elé bármikor érdemes leülni. A két férfi barátságáról, kitartásáról, a remény soha nem múló és elképesztően erős üzenetéről szóló mozit vasárnap éjszaka, 23:15-től adja a TV2.
Egyébként végtelenül érdekes, hogy ma épp ez a börtöndráma a filmtörténet legjobbnak ítélt alkotása a közönség szerint. 1994-es bemutatásakor ugyanis egy rossz kritika miatt egy 900 fős, szinte üres moziban mutatták be. Később sem hozott túl jó eredményeket: a filmszínházak hamar levették a műsorról, így a 25 millió dolláros forgatási költségéhez képest csak 16 milliót hozott. A videotékák közönsége aztán csak felfedezte magának: 1995-ben ez lett a legtöbbet kölcsönzött film Amerikában. A siker azóta töretlen: 2008-ban átvette az első helyet az Imdb-n A keresztapától, és azóta is rendíthetetlenül őrzi.
Az elgondolkodtató történetet a magyar származású Frank Darabont rendezte, és a forgatókönyvet is ő írta, a középső neve az Árpád. Szülei 1956-ban hagyták el Magyarországot, a rendező egy francia menekülttáborban született. Amikor megrendezhette a filmet, még nem volt elismert a szakmájában, egy neves kiadó viszont le akart csapni a forgatókönyvre és Tom Cruise-zal vagy Kevin Costnerrel eljátszatni Andyt. Darabont hárommillió dollárért sem volt hajlandó odaadni a könyvet és lemondani a rendezésről. A két színész visszamondta a szerepet, amikor megtudta, hogy egy kezdővel kellene együtt dolgoznia, a Red szerepére felkért Gene Hackman vagy Robert Duvall naptára pedig tele volt. Így esett a választás végül Tim Robbinsra és Morgan Freemanre.
A filmet Mansfieldben, a három évvel korábban bezárt Ohio Állami Javítóintézetben forgatták, sok, a filmben látható smasszer előtte valóban az intézmény börtönőre volt.