<p>Az énekes három hónapja lett édesapa, kislánya úgy érkezett a családba, hogy szülei mellett két és fél éves kutyusuk is várta. De hogyan sikerült nekik olyan szuperül az összeszoktatás, hogy már az egy ágyban alvással is megpróbálkoztak, és például Nagy Adrinak Aladárral miért nem ment ez még maradéktalanul?</p>
Mikor a most két és fél éves Lili, a havanese kutyus megérkezett Pál Déneshez és szerelméhez, a pár feltétlen szeretettel és maximális kényeztetéssel fogadta az apró ebet. Egészen három hónappal ezelőttig ő volt a páros „szőrös gyereke”, az énekes nem is tagadja, úgy nevelték a kutyust, mintha tényleg édesgyermekük volna. Lili születésével így már két kislány van a családban – ráadásul teljes összhangban. Dénesék szerencsések, rengeteg kutya van ugyanis, amelyik féltékenyen, sőt akár agresszíven bánik az újonnan érkező családtaggal, épp ezért sok négylábú végzi menhelyen, amikor megszületik a baba.
– Már a várandósság alatt is sokat meséltünk Lilinek Panniról, akkor úgy tűnt, érti is, hogy miről van szó. Vele együtt készültünk a baba érkezésére, mindenbe bevontuk. Amikor Panni megszületett, vittem haza a kórházból illatos babaruhákat, Lili megszagolta, elfogadta, és amikor hazamentünk, akkor sem volt féltékeny. Inkább őrző-védő szerepet tölt be: ha Panni nyöszörög, egyből fut hozzánk, hogy siessünk! Mi pedig mind a mai napig figyelünk arra is, hogy ha valamelyikünk kezében van a kislányom, a másik a kutyával foglalkozzon, soha ne érezze, hogy hanyagoljuk. Arra is figyelünk, hogy mindketten töltsünk vele kettesben is időt, és ugyanúgy aludhat az ágyunkban – mesélte Dénes, hozzátéve: náluk féltékenykedés helyett inkább az ellenkezőjével, a túlzott érdeklődéssel vannak apróbb gondok.
– Lili már most nagyon szeretné akár nyalogatni is Pannit, vagy hozzábújni, ezt azonban egyelőre nem engedjük. Panni még nagyon pici, az immunrendszere folyamatosan fejlődik, és bár Lili tisztán tartott lakáskutya, az utcára neki is le kell menni elvégezni a dolgát. De egyszer azért már megengedtük, hogy egy ágyban legyenek, igaz, nem összebújva. Egyébként szeretnénk őket testvérként vagy jó barátokként nevelni – magyarázta az apuka.
Jól, sőt még a sztáranyuka reményeit is felülmúlva sikerült Nyári Dia első babájának és Jack Russell terrierjének, Phoebe-nek az összeszoktatása. Az állat az első pillanattól fogva óvta és védte Zétényt, a kiságya mellé feküdt, figyelte minden szuszogását. – Mielőtt megszületett Zétény, nagyon féltünk tőle, hogy Phoebe hogy viseli majd, hiszen addig ő volt a kis királylány otthon, a „világ közepe”– vallotta Dia az Instagramján. Diáék sokat beszélgettek a baba érkezéséről az ebbel, úgy tűnik, ez a taktika is bevált.
Nem mindenkinek alakul idillin az összeszoktatás. Nagy Adri menhelyről hozta el Aladárt, a keverék kutyust. Sülve-főve együtt voltak, az eb nem vette jó néven, hogy kevesebb idő jut már rá: Beni babára és Adrira is neheztelt. – Nem igazán indult könnyen a kapcsolatuk Benivel. Sajnos az első hetekben ignorált engem is és a babát is. Sértett 4 évesként viselkedett, ami engem nagyon megviselt. Ha játszani hívtam, akkor sem jött oda hozzám. De most úgy néz ki, egy-két hete kezdi elfogadni a kialakult helyzetet, és újra életvidám kiskutya lett – írta Instagramján Adri.
Egy családban, vagyis falkában a vezető dönti el, mikor bővülnek. – Ha az ember vezetője a kutyájának, eleve nem lehet annak ellenvetése a bébi kapcsán. Tanítatlan, neveletlen, heves kutya közelébe még egy cuki kép és a lájkok kedvéért se engedjük a csecsemőt!– mondta Panyi Zita kutyatréner. Persze az elmélet mindig könnyebb, mint a gyakorlat, ezért íme néhány jó tanács.
SZÜLETÉS ELŐTTI TEENDŐK
• Trénerrel dolgozzunk meg kutyánk tiszteletéért, erre a 9 hónap is elég.
• Tanítsuk meg a kutyát személyes terünk tiszteletben tartására: nem ugrálhat fel emberre, kérésre menjen a helyére és maradjon ott hívásig.
• Tanítsuk meg a harapáskontrollra: fogával nem érintheti a testünket, még játék közben sem! Jutalmazáskor is finoman kell elvennie a falatot. Tilos a kézben tartott játék felé kapnia!
• Ne csak elvárjunk kutyánktól, biztosítsuk a szükségleteit napi 2-3 kinti mozgással, engedelmességi feladatokkal, játékkal.
SZÜLETÉS UTÁNI TEENDŐK
• A kórházból már vigyünk haza babaszagokat, így amikor hazaér a baba, nem idegen szagot érzékel, hanem ismerőset.
• Tanítsuk meg a kutyust a baba személyes terének tiszteletben tartására, hogy a mi szavunkra, az általunk kijelölt távolságig közelíthesse csak meg a kicsit.
• Gyakoroljunk a kutyával sok engedelmes, játékos feladatot karunkon a babával. Így a baba személyéhez engedelmességet társít majd.
• A baba közelében ne játsszunk huzakodós se sípolós játékokkal! A kutya tanúsítson mindig nyugodt viselkedést!
• Vonjuk be a családtagokat a kutya napi kimozgatásába, napi foglalkoztatásába! Ha nincs naponta fizikailag-pszichikailag fárasztva, akkor ő fogja kitalálni ennek módozatait.