<p>Gyertyát nem gyújtanak és nem a Jézuska hozza az ajándékot Angliában. Ezzel a ténnyel kellett szembesülnie Hajdu Steve-nek, miután 2003-ban frigyre lépett Alexandrával. Az ara a ködös Albionban született, ahol a kontinens országaitól eltérő módon várják a karácsonyt. Például advent a szigetországban nem létezik.</p>
Az első meglepetés akkor ért, amikor – még az esküvőnk előtt – azt kérdeztem Angliában a menyasszonyomtól, hogy hol tudok adventi koszorút vásárolni. A válasz annyi volt, hogy sehol – mesélte Hajdu Steve. – Persze nem adtam fel, mert fenyő ott is létezik, színes díszeket, szalagokat nem volt nehéz beszereznem. Gyertyát is kaptam, majd magam is csodálkoztam azon, milyen gyorsan kész lettem vele.
Steve elmesélte, hogy apósa egyszer Budapesten járt advent első hetében, és teljesen felháborodott: milyen kellemetlen, hogy a koszorún négy gyertyából csak egy világít.
Nehezen érttettem meg vele, hogy a várakozás első vasárnapján csak egyetlen fény világít, és ahogy közeledik az ünnep, egyre több gyertya ontja majd a fényt. Persze visszaszámlálás náluk is létezik, csak nem gyertyát gyújtanak, hanem naponta kinyitnak egy ablakot az adventi naptárukon. Angliában az ajándékot nem a Jézuska hozza, de a feldíszített fenyő alá már egész hónapban gyűlnek az ajándékok. Felbontani tilos, csak december 25-én szabad a vásár. December 6-át, Mikulás napját nem ünneplik Angliában – folytatta Steve –, viszont az egész lakásban színes kötött zoknik lógnak. Santa Claus aggatta fel őket, aki a kandallók kéményén át lopakodik a lakásba, ő dugdossa bele a kisebb-nagyobb ajándékokat, leginkább édességet.
Nekem a legfurcsább az volt odakint, hogy nincs szenteste. De azért tizenhat év alatt elértem az apósomnál, hogy szentestén – szabály ide, protestáns szokás oda – felbontja az ajándékot. Ugyanezt teszi a feleségem is, hiszen ő már megszokta, és mondhatom nagyon megszerette a mi karácsonyunkat. Talán jobban is készül rá, mint én, pedig számomra is a legszentebb ünnep, amikor Jézus születésének örvendünk.
Az angol karácsony elmaradhatatlan eseménye a királynő üzenete (The Queen’s Christmas Message), ennek hagyománya 1932-ig nyúlik vissza. A BBC egyenesben közvetíti, és a legtöbb angol ember meg is nézi.
A karácsony elkerülhetetlen kelléke a szaloncukor formájú úgynevezett cracker, amely kinyitásakor pukkan, és amelyben apróbb ajándékok rejtőznek. A hagyományos karácsonyi menü a gesztenyével töltött pulyka, zöldségek (kelbimbó, sárgarépa, pasztinák, zöldborsópüré, krumpli) és a vörösáfonya-szósz. A desszert a karácsonyi puding elnevezésű sütemény, ennek alapja sokféle szárított gyümölcs (aszalt szilva, mazsola, füge), citrom- és narancslé, brandy, édes fűszerek és egyéb finomságok.