Koltai Lajos filmakadémiai tag és az Oscar-díjas Deák Kristóf szerint is méltatlan, hogy a januárban elhunyt Andy Vajnáról megfeledkeztek az Oscar-díj-kiosztó szervezői, és az özvegy, Vajna Tímea külön kérésére sem emlékeztek meg a magyar producerről.
Forrás: MTI
Arnold Schwarzenegger, Antonio Banderas, Kurt Russell, Goldie Hawn, Sylvester Stallone, James Cameron – csak néhány világsztár azok közül, akik vagy a Los Angeles-i temetésén, vagy saját közösségi oldalaikon búcsúztak halálakor Andy Vajnától.
Az Oscar-gála szervezőinek azonban nem sikerült megemlékezni a magyar származású producerről, akinek a Rambo- és Terminátor-filmeket, az Evitát, a Die Hard bizonyos részeit vagy az Elemi ösztön 2.-t köszönheti Hollywood.
Sminkes előtt is tisztelegtek
A nagyszabású és méregdrága gálán a filmesek hagyományosan megemlékeznek azokról, akik sokat tettek a műfajért, de már nem lehetnek jelen a filmvilág legnagyobb gáláján. Idén ötven művészt és szakembert búcsúztatott így Hollywood, a legnagyobbaknak kijáró tisztelettel, nagyzenekari kísérettel és legalább egy fotóval.
Az elhunytak között volt színész, rendező, producer, de még sminkes, hangmérnök, kaszkadőr és publicista is – ám Andy Vajna fotóját hiába kereste a közönség, köztük az özvegye, Vajna Tímea is. Vajna hiánya a felsorolásból olyan szembetűnő volt, hogy már az élő közvetítés alatt több újságíró szóvá tette. Különösen meghökkentő ez a hanyagság annak fényében, hogy a producer maga is örökös tagja az amerikai Filmakadémiának. Tímeát annyira felbosszantotta a mulasztás, hogy közösségi oldalán fakadt ki.
Felháborodott az özvegy
Az özvegy az Oscar-díjakat odaítélő Filmművészeti és Filmtudományi Akadémiát korábban levélben értesítette férje haláláról, és több levélváltás is történt köztük ez ügyben – eredménytelenül.
– Felháborító és nagyon szomorú, hogy egy ilyen nagy embert, mint Andy Vajna, nem tett be az Academy az In Memoriamba! Mi minden papírt elküldtünk, többször beszéltünk velük. De nem hagyjuk annyiban – írta Vajna Tímea, aki az egyik válaszlevelet nyilvánosságra is hozta.
Az özvegy valóban mindent megtett, hogy elhunyt férjéről megemlékezzenek a gálán, már Andy halála után négy nappal, január 24-én elkezdte a levelezést. Az Akadémiától azt a választ kapta, hogy nem tudnak ígéretet tenni rá, hogy a gálán látható lesz Andy neve, mindössze arra, hogy a hivatalos online felületükön megjelenik majd.
Ez egyébként valóban megtörtént, Andy Vajna 211 filmessel együtt felkerült az Oscar hivatalos honlapjára. Többek szerint azonban az élő show-n is helye lett volna.
Külön elszomorító, hogy olyan művészekről is elbúcsúztak nyilvánosan, akik Vajna után hunytak el, mint a Bukás című filmben Hitlert alakító Bruno Ganz vagy a Skyfallból ismert Albert Finney.
Csak baki lehetett
A Bors felkereste Koltai Lajost, a Maléna című film Oscar-jelölt operatőrét, aki az Oscar-díjat odaítélő hétezer fős bizottság tagja.
– Nem akarom elhinni! Szégyenletes hiba! Biztos csak valami tévedés, rendkívül elszomorító – csattant fel Koltai, aki lapunktól értesült a mulasztásról.
– Hihetetlen, mert nála kevésbé elismert szakemberekről is meg szoktak emlékezni, nem beszélve arról, hogy Andyt imádta a szakma, nagyra becsülték mint embert és szakembert is. Mi, akik az Oscar-díjak sorsáról döntünk, nem ajánlunk alkotókat a megemlékezésre, ez teljesen a műsor szerkesztőinek a felelőssége – mondta el Koltai a Borsnak.
Értetlenül áll a jelenség előtt Deák Kristóf, az Oscar-díjas Mindenki rendezője is.
– Egészen megdöbbentő. Komoly malőr, el sem tudom képzelni, mi történhetett, hogy az ő neve nem került fel a listára. Ennyire komoly mulasztás oka csak valamilyen emberi tévedés lehet, egészen biztosan nem szándékos – vélte Deák.
Kerestük Návai Anikót, aki a vörös szőnyegről nézte végig a gálát, és Vajna Tímeát is, de az időeltolódás miatt lapzártánkig nem válaszoltak. Mivel a gála véget ért, kérdés, hogy van-e bármi mód orvoslatra.