A hollywoodi nagymenők vagy épp a történelem miatt majdnem szegényebbek lettünk olyan moziklasszikusokkal, mint A keresztapa vagy az Alice Csodaországban. Belegondolni is rossz ennek fényében, hogy vajon hány remekmű végezte a szemeteskosárban.
7.Rémálom az Elm utcában (1984)
Egyik nagyobb stúdiónak sem tetszett a sztori, végül a New Line Cinema közbelépett, és befogadta a forgatókönyvet. Aztán a forgatás előtt majdnem az összes befektető kihátrált a film mögül. Bob Shaye, a stúdió alapítója szerint a források felét végül egy jugoszláv befektető adta, akinek a barátnője filmezni akart.
* * *
6.Ördögűző (1973)
Senki sem akarta megfilmesíteni, mert a könyv, ami alapján el kellett volna készíteni a mozit, hatalmas bukás volt. Pedig William Peter Blatty amerikai író, forgatókönyvíró, filmrendező, producer nagyon hajtotta a filmváltozatot. Végül a rengeteg visszautasítás után egy show-műsorban adott egy 45 perces interjút, aminek hála a könyv eladása megugrott, és így Hollywood is elkezdett érdeklődni iránta.
* * *
5.Alice Csodaországban (1951)
Harmadik nekifutásra sikerült elkészíteni az azóta klasszikussá vált egész estés mozit. Először 1933-ban a Walt Disney félrerakta, mert a Paramount megelőzte, és elsőként adott ki egy saját Alice-adaptációt. 1939-ben leporolták a forgatókönyvet, de akkor a II. világháború szólt közbe. Végül 1945-ben harmadszorra is nekifutottak, és megcsinálták a filmet.
* * *
4.Ponyvaregény (1994)
„Ez a legrosszabb forgatókönyv, amit valaha kézhez kaptam. Egyszerűen szörnyű” – mondta Mike Medavoy, a TriStar elnöke, miután először elolvasta a Ponyvaregényt. Elsőre visszadobták a művet, de – ma már mondhatjuk: szerencsére – némi szerkesztés után végül elfogadták Quentin Tarantino munkáját.
* * *
3.A Gyűrűk Ura (2001)
Kis híja volt, hogy egyáltalán filmvászonra került, az utolsó pillanatban jött a megváltás. Peter Jackson filmrendező-producer-forgatókönyvírónak mindenki nemet mondott, amikor megpróbálta eladni a művet az ígéret földjén, Amerikában. Már éppen feladta, és elindult vissza Új-Zélandra, amikor a New Line Cinema rábólintott.
* * *
2.Robotzsaru (1987)
Kemény, de velős kritikát fogalmazott meg Paul Verhoeven holland filmrendező, forgatókönyvíró és filmproducer, amikor „egy darab sz.rnak” nevezte a Robotzsaru forgatókönyvét, és félredobta. Ám felesége is elolvasta. Ő vetette fel, hogy mi lenne, ha akció-drámát készítenének belőle. Verhoeven ezek után újraolvasta, és áment mondott rá.
* * *
1.A keresztapa (1972)
Gondolta volna, hogy elsőre senki sem akarta elvállalni A keresztapa rendezését? Összesen tizenegy direktornak tettek ajánlatot, illetve ennyit kértek fel, de egytől egyig visszautasították. Végül Francis Ford Coppola beadta a derekát – bár először ő sem akart élni a lehetőséggel.