Celeb

Tragédia a csillogás mögött: anyja már 10 éves korában nyugtatókkal tömte Judy Garlandot

Bors

Létrehozva: 2019.06.22.

Bizarr művészet - ezt a címet viseli sorozatunk, melyben világhírű alkotók (legyenek azok írók, festők vagy épp színészek, zenészek) megdöbbentő, megbotránkoztató, sokszor sötét titkairól rántjuk le a leplet. Kerek ötven évvel ezelőtt hunyt el Judy Garland, így kézenfekvő volt, hogy róla gyűjtöttünk össze pár érdekességet.

Tragédia a csillogás mögött: anyja már 10 éves korában nyugtatókkal tömte Judy Garlandot

Pontosan ötven évvel ezelőtt - 1969. június 22-én - hunyt el Judy Garland. Amilyen sikeres és emlékezetes volt a karrierje énekesnőként és színésznőként, olyan tragikus volt a magánélete: ötször házasodott, egyszer kísérelt meg öngyilkosságot, de többször került szanatóriumba gyógyszerfüggőség miatt. Halálát is nyugtató-túladagolás okozta. Most 5 érdekes tényt gyűjtöttünk össze róla a kerek évforduló tiszteletére.

1.Boldogtalan gyermekkor

A boldogtalanság - mely egész életében végigkísérte - még gyermekkorában kezdődött, köszönhetően szülei viharos házasságának. “Ahogy emlékszem, a szüleim egyfolytában szétmentek, majd újra összejöttek. Akkoriban nagyon nehéz volt mindezt megértenem, és - természetesen - mindig rettegtem az újabb elválásoktól” - nyilatkozta egyszer a gyermekkoráról.

Édesanyját, Ethel Gummot egyébként egy interjú során az Óz igazi gonosz nyugati boszorkányának nevezte. Talán nem is alaptalanul: az asszony ugyanis mindenáron sztárt akart faragni gyermekeiből. Amikor rájött, hogy csak Judynak van tehetsége, turnézni vitte. Tízévesen már altatókkal tömte a kislányt, hogy tudjon aludni, miközben úton voltak. “Féltékeny volt rám, mert neki semmi tehetsége nem volt” - magyarázta később Garland. 

2.Éheztették, miután felfedezték

Sajnos a tini Judy élete azután se lett jobb, hogy megtörtént az áttörés: noha az MGM filmstúdió énekhangjának köszönhetően egész simán szerződtette, az igazi rémálom csak ezután kezdődött számára. A stúdió emberei ugyanis állítólag folyamatosan a kis Garland súlya miatt aggódtak, ellenőrizték, gyakran elvették előle az ételt, ami miatt a 13 éves lány egyfolytában éhezett. 

3.Drogokat kapott, hogy bírja a munkát

Ha ez nem lett volna elég, a gyakran heti hat napon keresztül napi 18 órákat dolgozó - tini! - Judy Garland a különböző drogokra is rászokott ekkoriban a kegyetlen munkamenetnek köszönhetően. Ráadásul magukat a szereket is a filmesektől kapta. Emiatt élete végéig küzdött a függőséggel. “Ha Garland bajban volt, vagy azt hitték, hogy abban lesz, pirulákat kapott. Felgyorsították, lenyugtatták. Mint egy gépezetet” - írta egy filmes forrásra hivatkozva már a színésznő halála után egy kritikus, Roger Ebert.

Judyt egyébként annyira leterhelték, hogy állítólag az Óz, a csodák csodája című filmet (mely pont idén 80 éves!) is egy teljes évvel a megjelenése után tudta csak megnézni - addig egyszerűen nem jutott rá ideje.

4.Illegális abortuszra kényszerítették

A Vanity Fair cikke szerint Judy Garland 19 évesen - nem sokkal első házasságkötése után - esett teherbe, ám anyja és az MGM filmstúdió belekényszerítették, hogy vetesse el a gyermeket. Noha hivatalosan az abortusz ekkor illegális volt, mégis gyakori Hollywoodban: a stúdiók így érték el, hogy a sztárokról az a kép - általában szexszimbólum, vagy mint Garland esetében, gyereksztár - maradjon meg az emberekben, amit ők kialakítottak. 

Garlandnak végül - évekkel később - három gyermeke született.

5.Lánya is korán rivaldafénybe került

Noha Judy Garland életére nagyon súlyos hatással volt, hogy - anyja nyomására - rendkívül korán, két és fél évesen már megismerkedett a showbiznisszel, saját lánya, Liza Minnelli is pont ebben az életkorban kóstolt bele először, méghozzá az In the Good Old Summertime című filmnek köszönhetően - aminek egyébként maga Judy Garland volt a főszereplője.

+1.78 év után derült ki: forgatás alatt molesztálták

A színésznő volt férjének, Sid Luftnak 2017 tavaszán megjelent könyvéből derült ki: Garlandot rendszeresen molesztálták színésztársai az Óz, a csodák csodája forgatása során. Noha konkrét neveket nem említ a férfi a könyvben, azt leírja, hogy a Dorothy karakterét segítő, apró növésű mumpicokat alakító negyvenes férfiak voltak azok, akik folyamatosan fogdosták, és a ruhája alá nyúlkáltak a fiatal lánynak.

A könyv különlegessége egyébként, hogy poszthumusz jelent meg: írója, Luft 2005-ben hunyt el, a szerkesztő Randy L. Schmidt pedig 2017-re egészítette ki a kötetet a szerzővel készült korábbi interjúk alapján.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek