<p>Bizarr művészet - ezt a címet viseli sorozatunk, melyben világhírű alkotók (legyenek azok írók, festők vagy épp színészek, zenészek) megdöbbentő, megbotránkoztató, sokszor sötét titkairól rántjuk le a leplet. A héten mutatták be az Elton John életéről szóló Rocketman című filmet a hazai mozik, így az énekesről gyűjtöttünk össze pár kevésbé ismert tényt.</p>
Úgy tűnik, reneszánszukat élik a zenés életrajzi filmek. Hatalmas sikernek bizonyult a Queen-sztorit feldolgozó Bohém rapszódia, és az Elton John életét bemutató Rocketman is annak ígérkezik - emellett egy Madonna életéről szóló, készülő moziról is egyre többet hallani. Mivel a Rocketmant csütörtökön mutatták be itthon, összeszedtünk néhány érdekességet Elton Johnról.
1.Zenésztársai nevét vette fel
Elton John 1947 márciusában Reginald Kenneth Dwight néven látta meg a napvilágot, ezt a nevet azonban nem igazán szerette. Egyszer úgy fogalmazott: “Reg az életem boldogtalan része volt.” Végül zenésztársai nevéből gyúrta össze új nevét.
A hatvanas években ugyanis egy Bluesology nevű bandában játszott, ahol a szaxofonost Elton Deannek, az énekest pedig Long John Baldrynak hívták.
A zenésznek hivatalosan van egy - szintén felvett - második keresztneve is, Hercules. Azt hihetnénk, az ógörög mitológiából kölcsönözte a nevet, de tévednénk. Így hívták ugyanis a lovat egy népszerű brit sorozatban, a Steptoe and Sonban.
2.Unalmasnak gondolta magát rikító ruhák nélkül
A zenész a hetvenes évektől kezdve feltűnő ruhákat és még feltűnőbb szemüvegeket hordott. Utólag ezt úgy magyarázta: “Mivel nem voltam szexszimbólum, mint Bowie, Marc Bolan vagy Freddie Mercury, igyekeztem viccesen felöltözni.” Hozzátette: mvel egész koncert alatt egy zongora mögött ül, kénytelen valamivel magához vonzani a közönség tekintetét.
3.Magától tanult meg zongorázni
Elton igazi csodagyerek volt: háromévesen már hallás után megtanult klasszikus darabokat, és gyakorlatilag saját magától tanulta meg a zongorázás minden csínját-bínját. Ugyan 11 évesen felvették egy zenei akadémiára, de az iskola nem igazán kötötte le: a zeneszerzés ugyanis jobban érdekelte, mint a tanulmányai, így végül ott is hagyta a sulit.
4.Percek alatt ír slágereket
Sokan faggatták már a kulisszatitkokról Elton Johnt és szerzőtársát, a szövegíró Bernie Taupint, akivel több mint fél évszázada dolgoznak együtt. Állítólag sosem dolgoznak úgy, hogy ténylegesen egy helyen lennének. Taupin megírja a szöveget, majd John zenét szerez hozzá - ez utóbbi folyamat általában 15-20 percig tart. Így talán nem is olyan meglepő, hogy csak 1973 és 1976 között 15 olyan dalt vett fel a sztár, ami toplistát sláger lett.
5.John Lennon vele lépett utoljára színpadra
1974. november 28-án a volt Beatles-tag meglepetésként három számra is beugrott Elton John Madison Square Garden-beli koncertjére. Ez volt John Lennon utolsó, nagyközönség előtti fellépése. (1975. áprilisában Lennonnak még volt egy tévéfellépése, majd évekre visszavonult a zeneiparból. 1980. végén döntött úgy, hogy visszatér. December 8-án Mark David Chapman végzett vele.)
+1.Életrajzi filmje miatt hazugnak nevezték
Noha a kritikusok ódákat zengenek a Rocketman című filmről - aminek maga Elton John az egyik producere, azaz alaposan benne volt az elkészültében az első perctől fogva -, nem mindenki ilyen elégedett a mozival. A zenész féltestvére, Geoff Dwight szerint ugyanis apjuk, akit a film negatív fényben tüntet fel, koránt sem olyan volt, amilyennek az emberek most megismerhetik.
– Apánknak hatalmas szíve volt, és egyformán szeretett mindünket. Elképesztően büszke volt Eltonra. Ez a jégszívűség és homofóbia, amivel ábrázolják, fényévekre van az igazi valójától – magyarázta.