Valódi kuriózumnak számít az az Omega-album, amelyet a csapat Nagy-Britanniában vett fel egy sikeres angliai turné után. Nemrégiben kisebb vagyont fizetett érte egy gyűjtő.
A világ legismertebb internetes hanglemez-kereskedő oldalán július 29. legdrágábban eladott korongja lett az Omega 1968-ban megjelent, From Hungary című, angol nyelvű lemeze. Egy gyűjtő 1442 dollárt, vagyis 430 ezer forintot fizetett érte.
A magyar zenekar 1968-ban 24 koncertet adott a szigetországban, majd egy tizenegy számos lemezt is felvett Londonban. Bár kinti fellépéseiket elég komoly szakmai siker kísérte, az album csak a turné után jelent meg, és mivel kellő reklámot sem kapott, a még Presser Gáborral és Laux Józseffel felálló Omegának nem sikerült a szigetországi áttörés.
– Ha jól tudom, korábban 8–900 dollárt adtak érte, de úgy látszik, ahogy öregszünk, egyre értékesebbek és népszerűbbek leszünk. A koncerteken is ezt érzékelem – meséli a Borsnak az Omega gitárosa, Molnár György Elefánt.
– Holott jókat nevetek, ha meghallom ezt a lemezt, mert elég nehezen nevezhető kőkemény rockzenének, inkább úgy mondanám, hogy rockzenei hangszereken játszottunk ezt-azt – folytatja a hamarosan hetvenedik születésnapját ünneplő Elefánt.
Az Omega Magyarországon a lemez készítése idején le volt tiltva. Turné közben, három éjszaka alatt vették fel a From Hungary zenei anyagát. Menedzserük kívánságára Omega Red Star néven futottak a szigetországban, hogy ezzel is hangsúlyozzák, a vasfüggönyön túlról érkeztek. Bár kint nem futottak be, itthoni karrierjüknek lökést adott az angliai kaland.
– A brit turné jó tanulmányút volt, mert olyan zenészek nézték meg a londoni koncertjeinket, mint Eric Clapton, Ginger Baker, George Harrison, vagy a Who tagjai. Amikor hazatérve megtudták a hanglemezgyártó vállalat vezetői, hogy kint lemezt vettünk fel, másnap vagy harmadnap bezavartak minket a stúdióba, és akkor született a Trombitás Frédi és a Rettenetes emberek – mondja a gitáros.