Nincs olyan ember, aki ne nézné meg valamelyik szerette, barátja vagy kedvelt sztárja gyermekének képét a legnagyobb közösségi oldalakon. A virtuális gyerekmustra elsőre bájosnak tűnhet, de a civilek és a közszereplők gyermekei életében is igen káros lehet a túlzásba vitt fotózkodás Miskei Anikó pszichológus szerint.
– Nagyon nagy felületet kap a mai közösségi médiában, hogy a szülők a gyermeküket rendszeresen, akár naponta posztolják. Ha egyszer-egyszer előfordul, akkor nincs vele baj, hisz mindenki büszke saját csemetéjére, nem beszélve arról, hogy egy pozitív élmény éri őket. Viszont, ha ez napi szinten történik, akkor él az a feltételezés, hogy a szülő a külvilág felé akarja mutatni, hogy ő a legszuperebb édesanya vagy édesapa a világon – mondja Anikó. Nincs ez másképp a véleményformálók és sztárszülők esetében sem, ahol sok esetben a híresség lájkvadász bejegyzésekben osztja meg a legfrissebb képeit gyermekéről népszerűsége vagy a vagyona növelése érdekében.
– Sok influencer anyuka üzletszerű célra használja fel a gyermekeit, ez szintén nem etikus ebben a formában, mivel a gyermekeknek megvannak a személyiségi jogaik. Másfelől nézve ez a véleményvezér szülők esetében többé-kevésbé elkerülhetetlen, hiszen a Facebookon vagy Instagramon reklámoznak egy terméket és keresik a kenyerüket. Azt szoktam javasolni a szülőknek, hogy mindig gondoljunk bele abba, hogy ha róluk osztott volna meg a családjuk egy gazdasági céllal készült képet, hogyan fogadták volna. Külföldön régóta, itthon mostanában kezd elterjedni a bullying kifejezés, ami fizikai vagy lelki bántalmazást jelent. Egy olyan kép, ami kínos vagy nevetségessé teszi a gyermeket, lényegében ugyanezt takarja. Lehet, hogy a szülő más szemüvegen keresztül nézni ezeket a fotókat, de gyakran előfordul, hogy emiatt az iskolában negatív megjegyzésekkel bántják a képen szereplő gyermeket a kortársai.