Kevesen tudják: politikusi karrierje előtt ígéretes gyerekszínész volt Schmuck Andor. Filmszerep miatt még bajba is került, azt hitték, tetves.
A második kabaréjára készül a Fészek Művészklubban Schmuck Andor, és februárban nemcsak konferanszié lesz, hanem Heller Tamás, Beregi Péter és Nyertes Zsuzsa mellett néhány színészi jelenetet is vállal. Schmuck számára – meglepő módon – nem idegen a világot jelentő deszka.
– Harmincöt éve, 1985-ben szerepeltem a Sortűz egy fekete bivalyért című filmben – meséli a Borsnak a politikus, aki azt is elárulja, hogyan került tizenéves korában a tűz közelébe. – Egy statisztaszervező közvetítésével Szabó László rendező, Jeli Ferenc forgatókönyvíró és Kende János operatőr választott ki a szerepre. Amikor megérkeztem a forgatásra, úgy gondolták, hogy belőlem nem lehet rendes parasztfiút csinálni, ezért kopaszra nyírták a fejem. Ebből lett is probléma másnap az iskolában, még anyukámat is behívták, mert azt hitték, hogy tetves vagyok, és neki kellett elmagyarázni, hogy a gyerek csak filmszerepet kapott – mondja Schmuck, aki a filmben többek között a francia Jean-Louis Trintignant-nal, Fanny Cottençonnal dolgozhatott együtt, míg ahazai színészek közül Kállai Ferencet és Bujtor Istvánt is láthatta testközelből. Ezzel azonban még nem volt vége a filmeskarrierjének.
– A Csalással szerzett egyes című orosz filmben én voltam Figura magyar hangja, majd a színészi pályám csúcsaként Szabó István Redl ezredesében kadétegyenruhában kellett felpofoznom a gyerek ezredest, és még egy-két mondatos szövegem is volt. A Vörös Csillag Filmszínházban tartott bemutatón aztán családostól azzal kellett szembesülnünk, hogy a két és fél órás filmből ezt a jelenetet pont kivágták. Az élet sajnos ilyen kegyetlenül bánt velem, és bár később hívtak még szerepre, de a meghallgatás helyett KISZ-taggyűlésre mentem, ezért a statisztaszervező kizárt a további lehetőségekből.