Örömmel és büszkeséggel tölti el Weisz Fannit, hogy 2009 óta hazánkban a jelnyelven beszélőkre úgy tekintenek, mint nyelvi kulturális kisebbségre. Korábban őt is jeltolmács segítette.
Forrás: Knap Zoltán
Weisz Fanni már hét éve jelnyelven közvetíti köztársasági elnökünk ünnepi beszédét, ami számára is nehéz feladat, hiába szívta magába már gyermekkora óta ezt a nyelvet.
– Nagyra becsülöm a munkájukat, türelmüket a jeltolmácsoknak. Én nem vagyok jelnyelvi tolmács, hanem jelnyelven közvetítem az elnök úr szavait. Nagy megtiszteltetés ez a Magyarországon élő siket és nagyothalló, jelnyelvhasználó közösség számára, akikre nem csak mint fogyatékossággal élőkre tekinthetünk, hanem mint nyelvi kulturális kisebbségre. Ez a hozzáállás nem arra helyezi a hangsúlyt, hogy mijük nincs a siket embereknek, hanem arra, hogy mi az a plusz, ami érték. Ez a nyelvünk, kultúránk. Ezért rendkívül megtisztelő számomra a feladat – mondta el Fanni a Borsnak, aki elárulta, miképp készül fel egy-egy ilyen ünnepi beszédre.
– Ahhoz, hogy a fordítás tökéletes legyen, pontosan meg kell értenem a szöveget. A pontos megértést azért említem, mert a siket emberek nincsenek a magyar nyelv birtokában teljes mértékben. Megdolgozom vele, de megéri és egyáltalán nem fárasztó. Elárulok egy titkot: Mindig kapok belőle „útravalót” a következő évre – mesélte boldogan a Bors olvasóinak az egykori szépségkirálynő. Fanni gyermekkora óta magyar jelnyelven beszél, de neki is volt tolmácsa, aki segítette őt a mindennapokban.
– Nekem a legjobb tolmácsom Bertus Tímea volt. Tőle sokat tanultam. Anyanyelvi szinten beszéli a jelnyelvet. Ő mindig azt mondta, nincs olyan, amit egy siket embernek nem lehet megtanítani jelnyelven keresztül. S tényleg: bármilyen szakmát megtanulhat, csak egy tolmács kell hozzá. Ő több volt nekem, mint tolmács, nagyon jó barátságban voltunk és vagyunk. Ő képes magyarul megfogalmazni a mondanivalóm, és bárki bármit mond nekem, azt képes jelnyelven közvetíteni – mondta el Weisz Fanni.
Fanni pedig szeretné megismertetni saját nyelvét a világgal, ezért rengeteg „oktató” videót töltött fel a közösségi oldalára, ahol bemutatja saját nyelvének szépségét.
– A jelnyelv a vizuális kommunikáció csodás formája. November 9-e a magyar jelnyelv napja. A magyar jelnyelvet 2009 novemberében önálló nyelvként ismerte el a magyar országgyűlés. Ez számunkra azt jelenti, hogy jogunk van a saját nyelvünkhöz, a saját nyelvünkön tanulni, hivatalos ügyeket intézni, például szerződést kötni, házasodni, és az élet minden területén boldogulni. Ez szolgálja teljes mértékben a társadalmi beilleszkedésünk megvalósulását – tette hozzá Fanni.