Egészen különleges az, ha egy gasztronómiai mellékletbe olyasvalaki receptje kerül, aki valójában nem is igazán szokott főzni. Megyeri Csilla épp ilyen kezdő szakács.
Forrás: Saját
Egészen különleges az, ha egy gasztronómiai mellékletbe olyasvalaki receptje kerül, aki valójában nem is igazán szokott főzni. Pedig bizony van létjogosultsága az ő receptjeiknek is, hiszen sokan vannak így, és valljuk be, olyanok is, akik ugyan szeretnének, de nem tudnak megfelelően bánni a fakanállal. Megyeri Csilla saját maga is azt mondja, nem egy nagy konyhatündér.
Az alapok benne vannak a kezében, a húslevessel, paprikás csirkével és a panírozással elboldogul, receptből isteni sütiket süt, de nem szerzett még akkora gyakorlatot, hogy rutinosnak mondhassa magát.
– Fiatalabb koromban a tanulás volt a fontos, nem a konyhai alapismeretek, anyu pedig mindent elém rakott. A vőlegényem, Zsolti éttermet vezet, őt sem zavarja, hogy nem főzök túl gyakran. Vagy hoz haza kész ételt az étteremből, vagy napközben már megebédel ott – kezdte Csilla, aki igazi 21. századi nőnek vallja magát: rohanós életet él egy rohanós világban, amibe csak ritkán fér bele a főzés.
– Tudom, hogy sokakat éppen ez kapcsol ki, én kész időpocsékolásnak tartom, hogy ott a konyhában álljak órákig, hogy utána tíz perc alatt elfogyjon az étel, aztán jöjjön a mosogatás
– vallja Csilla, aki azért egyvalamit már biztonsággal főz meg akár csukott szemmel is, ez pedig a hagyományos hajdúsági slambuc.
– Debrecenben születtem, büszke vagyok rá, hogy vidéki lány vagyok, és büszke vagyok apukám slambucára is! Ez egy tájjellegű étel, bográcsban készül, a Hortobágyon paprika nélkül, mifelénk paprikával, és sokan keverik össze a krumplis tésztával. Gyerekkoromban sokat főztünk a kertben, nem csak a környéken, a családunkban is tradíció a slambuc. Hagyományosan a férfiak főzik, és apukám szerint harminckétszer kell forgatni, mert a magyar kártya is 32 lapos. Paraszti étel, addig főtt meg talán, míg egy partit lejátszottak
– magyarázza Csilla.
1. Apróra vágott füstölt szalonnán hagymát pirítunk, a tűzről levéve Csilláék csípős pirospaprikát tesznek bele.
2. A bográcsba tördelt lebbencstésztát kötelező megpirítani, ez különbözteti meg a krumplis tésztától, majd jöhet bele a nagyobb kockákra vágott krumpli, paradicsom és annyi víz, ami ellepi.
3. A harminckét keverés után pillanatok alatt elkészül.
TIPP: Kolbásszal is gazdagítható, de éppenséggel paradicsommal és paprikával is elkészíthető. A slambuc legősibb verziója pusz- tán szalonnából, krumpliból és tésztából áll, a lényeg pedig a forgatva pirítás