Ambrus Attila szívesen belevágna a kertitörpe-bizniszbe. A Viszkis néven elhíresült bankrablóból lett keramikus, bár ki nem állhatja ezeket a dísztárgyakat, úgy tartja, hogy a kereslet határozza meg a kínálatot.
Forrás: Végh István
Világszintű árukészlethiány sújtja a kerti törpék szerelmeseit, és persze a forgalmazóit. Mint arról a Bors is beszámolt, nem számítottak arra, hogy a pandémia alatt az emberek a kertjük díszítésével kívánnak foglalkozni, ezért a gyárak az alapanyag-előállításával is leálltak. A fogyasztók egy része azonban nagyon is igényli a mások által giccsesnek tartott dísztárgyakat, ami drasztikus áremelést eredményezett. A lényeg, hogy a kerti törpe jelenleg szinte luxuscikknek számít, vagyis elsősorban a tehetősebbek engedhetik meg maguknak. Mint ismert, Ambrus Attila a börtönből való szabadulása óta keramikusként igyekszik boldogulni, ezért a Bors megkérdezte tőle, kihasználja-e a kertitörpe-válságban rejlő lehetőséget.
– Először is le kell szögeznem: utálom a kerti törpéket
– nevette el magát az egykori Viszkis rabló. – Ráadásul mostanában szinte a fenekemen veszem a levegőt, mert rengeteg munkám van. Minden szombaton piacra megyek, vasárnap pedig csoportfoglalkozásokat tartok. Ezek mellett az internetes megrendeléseket is kezelnem kell, ráadásul a családdal, a kutyákkal és a kerttel is szeretnék eleget foglalkozni. Ha egy nap 48 órából állna, egészen biztos, hogy kiterjeszteném a profilomat! – magyarázta Attila.
Ambrus rávilágított: a kerti törpéket jellemzően gipszből öntik formák segítségével, nem pedig kerámiából formázzák, hogy aztán kiégessék.
– Én is dolgozom gipsszel, elsősorban korsókat és flaskákat készítek. Ez egy fölgyorsított folyamat, a nagyobb cégek is szívesen alkalmazzák. A formák előnye, hogy nem kell a koronggal kínlódni – mondta a keramikus.
– Gipsszel könnyen megoldható a tömegtermelés, kerámiával viszont csak egyedi darabokat lehet készíteni. A különbség akkora, mint a gépi és kézi hímzés között. Mindenki tudja, hogy melyik az értékesebb – szögezte le Attila, és hozzátette: a kerti törpe elhelyezése eredetileg nem magyar szokás. – A németektől vettük át, márpedig én magyar vagyok, ezért nem gondolom, hogy törpéket kell árulnom. Mivel nem Erdélyben élek, az ottani származásom ellenére sem használom a környék motívumait – érvelt a Viszkis, aki persze bizonyos körülmények között meggyőzhető lenne.Természetesen igény esetén szinte bármit legyártok, így kerti törpét is.
Hozzáteszem: én már eleget szenvedtem az életben, ezért feleslegesen nem keresem magamnak a kellemetlen elfoglaltságokat.