Csongrádi Kata egy komoly műtét után lelt rá a lelki gyógymódra, amit igyekszik másoknak is megtanítani.
Forrás: saját
– Többször kerültem mélypontra, ahogy mindannyian. Az egyik életmentő műtétem után közölte a főorvos, ha továbbra sem tanulom meg feldolgozni az emberi gonoszságot, nem jósol nekem hosszú életet. Így elkezdtem keresni azokat a lelki gyógymódokat, amelyek segítségével át tudom alakítani a negatív energiákat pozitívakká. A Ne add fel! című könyvemben leírom ezt a folyamatot. De mindenekelőtt meg kell nyitni a szívünket és adni, amit és ameddig csak lehet. Úgy szoktam fogalmazni, én elsősorban „adni kérek”. Nem véletlenül választott tagjai közé a világ legnagyobb jószolgálati szervezete, a Lions Club.
Szepes Mária a lelki gyermekévé fogadta, mély és bensőséges szeretet kötötte össze őket.
– Jelen időben beszélek róla, mert tőle tanultam, a lélek halhatatlan, az élet örök. Ő erősített meg abban is, hogy minden földi pillanatunk ajándék. Ezt sugallja az ő áldásával készült Csoda az élet! című musicalem és CD-m, és a Hatoscsatornán futó Napsütéses Kataságok című műsorom is. Mária útmutatását követve jutottam el a Yucatán-félszigetre, ahol elsajátíthattam a Belső Nap meditációt. Ennek a tudatos imának az a lényege, hogy elengedjük mindazt, ami lehúz, és felerősítsük a bennünk lévő életerőt, gyógyítva ezzel a környezetünket. Ez tett képessé arra, hogy évtizedeken keresztül életben tartsam a nagybeteg férjemet és édesanyámat.
Úgy gondolja, mindannyiunk sorsfeladata megtanulni szeretni.
– Alapvetően erről szólnak az általam írt színdarabok, könyvek, dalok, a Naphimnusz dalom például a szeretet himnuszaként terjedt el. De nemcsak másokat, hanem magunkat is meg kell tanulnunk szeretni és becsülni, hogy felemelt fejjel élhessük a mindennapjainkat. A pandémia alatt született szerzeményeim a visszajelzések szerint szintén ezt segítik.
A lelke mellett a testét is körültekintően ápolja.
– A jó közérzet alapvető feltétele a testi-lelki méregtelenítés, és hogy az érrendszerünk tiszta legyen. Mivel a zöldségek tele vannak antioxidánssal, áttértem a nyers kosztra. Szintén elengedhetetlen számomra a mindennapi mozgás. Általában napi 2–3 kilométert kocogok, rendszeresen végzem az öt tibeti jógagyakorlatot, kedvencem pedig az általam „szabadalmaztatott” partvisaerobik.
Közben 2015-ben elhunyt férje, S. Nagy István életművét gondozza.
– Kérésének megfelelően életrajzi könyvet írtam róla A slágergyáros címmel, eddig öt emlékkoncertet hoztam össze neves előadókkal, és megalapítottam az S. Nagy István Emlékdíjat. A jövőben is tervezek hasonló megemlékezéseket, remélem, a vírus nem akadályoz meg ebben.
Férje elvesztése óta egyébként rengetegen udvarolnak neki.
– A Hogyha szeretsz című dalomat talán azért is kedvelik, mert sokunk vágyát tükrözi: hogy teljes odaadással szeressenek bennünket, és a szerelemben legyen tűz, szenvedély. Valószínűleg ez a dal is közrejátszik, hogy megszaporodtak a férfirajongóim, akik szépséges levelekkel, versekkel udvarolnak.