Noha már II. Erzsébet halálától királynak számított, a hivatalos avatást csak most, szombaton tartották meg.
Noha már II. Erzsébet csütörtöki halálától kezdve királynak számít Károly, most, szombaton tartották a hivatalos koronázási ceremóniát. Délelőtt 11-kor összeült a trónutódlási tanács, majd pár perccel később felolvasták a proklamációt a Szent Jakab-palotában, Károly Fülöp Artúr György mostantól hivatalosan is III. Károly király.
A trónutódlási tanács jelenlétében aláírták a kiáltványt, mely Károlyt elismeri, mint új uralkodót. Ezt követően a király előtt ágyúlövésekkel tisztelegtek. A londoni Towernél és a Hyde Parkban, valamint az észak-írországi Belfastban, a walesi Cardiffban és a skóciai Edinburgh-ban egyszerre dördültek el az ágyúk.
III. Károly ezt követően beszédet mondott. Ezt édesanyja halálának hivatalos bejelentésével kezdte, megemlítve, milyen páratlanul hosszan uralkodott II. Erzsébet. Kiemelte, tudatában van a nagyszerű örökségnek, valamint az uralkodói feladatoknak és a súlyos felelősségnek, amely rászállt. Köszönetet mondott feleségének, Kamillának, aki mindig mellette áll.
Károly hivatalosan bejelentette azt is, hogy több száz éves hagyomány szerint trónra lépésével elsőszülött fiára, Vilmos trónörökösre száll a wales-i hercegi cím, amelyet eddig ő viselt. Vilmos feleségét, Katalint ezentúl a wales-i hercegnői cím illeti meg.
Beszéde után III. Károly aláírta az esküt, melyet a Titkos Tanács előtt tett. A dokumentumot Vilmos, az új walesi herceg, valamint Károly felesége, Kamilla is aláírta, tanúként.
Ezzel Károlyt hivatalosan is királlyá kiáltották ki. Az uralkodó elsőként többek közt arról rendelkezett: II. Erzsébet temetésének napja munkaszüneti nap lesz.