Hihetetlen pályafutással a háta mögött ma már a nyilvánosságtól visszavonultan él Vitray Tamás. A Kossuth-díjas tévés november 5-én tölti be a 90. életévét, de máig autót vezet, gondoskodik magáról, és igyekszik megőrizni azt az életformát, amit az elmúlt négy évben alakított ki. Nem szívesen ad interjút az utóbbi időben, még kevésbé beszél a magánéletéről, azonban a Borssal kivételt tett...
Forrás: Hot!
– Köszönöm, nagyon jól vagyok. Vasárnapra tervezünk egy kései ebédet, összesen tizennégy emberrel.
Hála Istennek nem történik semmi különleges velem, ennél jobbat az ember nem tud mondani ebben a korban.
Próbálom megőrizni azt az életformát, amit negyedik éve élek, amióta egyedül vagyok. Van rendszer az életemben, reggelente elvégzem azt a fizikai munkát, ami szerintem egy korombelinek elengedhetetlen, hogy működőképes legyen. Gimnasztikázom, szobabiciklizem. Volt olyan szakasza az életemnek – és akkor sem voltam nagyon fiatal –, amikor kijártam a Margit-szigetre, futottam egy kört, utána elmentem úszni. Ez ma már nem így van. Együtt jár a korral, és az ember pontosan tudja, bármilyen egészségügyi probléma után nem tér vissza ugyanarra a színvonalra és képességhez, mint előtte. A Covid-járvány miatt döntöttem úgy, hogy bizonyos dolgokat leépítek, és itt a nyilvános helyek látogatására gondolok.
Elmaradtak a színházak, a koncertek, mégsem sikerült teljesen megúsznom a koronavírust. Autóval járok, mégis a második menetben valahogy én is elkaptam.
Nagyjából egy hétig köhögtem, olyan volt, mint egy nátha vagy enyhe influenza. Az első hullámnál négy oltást kaptam, feltételezem, hogy ezáltal valamelyest védettséget kapott a szervezetem.
– Az igazság az, hogy mai napig is gyakran nézem a régi műsoraimat. A legnagyobb videómegosztón megtalálhatóak. Ma már más viszonyban vagyok velük, nem tudom úgy nézni, mint régen. Inkább azt vizsgálom, mi mindent tudtam akkor a szakmából, abban a szakaszában, ahol éppen tartottam.
– Nem! Különben nem mondtam volna, hogy véglegesen felhagyok a tévézéssel.
– Gyakran megesik. Járok vásárolni, ilyenkor mindig rácsodálkozom, ha a fiatalabb korosztály is felismer.
– Nem. Amúgy sem vagyok nagy társasági ember. Inkább szemlélődő, mintsem beszédes.
– Háromszor nősültem, minden esetben más családba kerültem, de a tanítványaim, vagy akikkel együtt dolgoztam, mindig jelentkeztek ünnepek vagy születésnap alkalmával.
Kevésbé vidám téma, de sajnos mellőlem sokan végleg elmentek. A barátaim, tenisz vagy kártyapartnerem, akikkel koncertre jártam, elmentek.
Olyan kollégáim is voltak, akik az én szárnyaim alatt nőttek föl – nem is egy – de már nincsenek velünk. Ez keserves egy kicsit, és persze ezt a fájdalmat nem egész évben hordozza az ember, ám ilyenkor és nagy ünnepeken mégis eszembe jutnak.
– Volt idő, amikor még kicsik voltak a gyerekeim, sokkal nagyobb hajcihőt csaptunk, hiszen miattuk volt az ünnep, az ajándékozás, a karácsonyfa, az éneklés, és minden, ami ezzel jár. Ahogy az évek múlnak, az ember hozzászokik, hogy leválnak a családtagok.
Nem kívánhatom meg a gyerekeimtől, hogy a 62 és az 58 éves fiam ugyanúgy ott üljenek velem, mint régen.
Ha meghívnak, és úgy alakul, természetesen örömmel látogatom meg őket. Óhatatlanul megváltozott az ő életük is, sőt lassan már a leszármazottaik is jobban szeretik a szentestét a saját otthonukban eltölteni, a karácsony két napján szoktak hozzám jönni a gyerekek. Igazuk van: ez a világ rendje.